Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1) laddningskurva och prestanda

MY2022, MY2023, MY2024
Senast ändrad: aug. 10, 2026

Nedan visas laddningskurvan för Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1), med laddningseffekten vid olika batterinivåer. Diagrammen för räckvidd och tid ger ytterligare information om laddningsprestandan.

Denna modell finns tillgänglig med flera batterier. Nedan hittar du prestandan för de olika batteripaketen.

Laddningshöjdpunkter

Högsta DC-laddningseffekt
225 kW
Batterikapacitet
79,2 kWh
Arkitektur
615 V

79,2 kWh — Performance Battery

Laddningsprestanda

Genomsnittlig laddningseffekt 0–100 % 94,0 kW
Genomsnittlig laddningseffekt 10–100 % 88,8 kW
Genomsnittlig laddningseffekt 10–80 % 156,5 kW

Avancerade mätvärden

Max C-värde 2,80 C
Genomsnittlig C-värde 1,90 C
Optimalt laddningsområde 0% – 67%

Tidsanalys

Räckviddsanalys

Viktiga insikter

Optimal laddningseffekt inklusive fem minuters tidsförlust 135,6 kW
Optimal laddningstid 21m 2s
Laddningstid 10–80 % 19 m 3 s

Analys av laddningseffekt

SoC-intervall Laddarens uteffekt (kW) Total tid Tillförd energi
0-100% 94,0 kW 45 m 17 s 71,0 kWh
10-100% 88,8 kW 43 m 10 s 63,9 kWh
10-80% 156,5 kW 19 m 3 s 49,7 kWh

Tillagd räckvidd per minut enligt körcykel

SoC-intervall EPA WLTP 70 mph 120 km/h
0-100% ? 9,7 km (6,0 mi) ? 7,1 km (4,4 mi)
10-100% ? 9,2 km (5,7 mi) ? 6,7 km (4,2 mi)
10-80% ? 16,2 km (10,1 mi) ? 11,9 km (7,4 mi)

Data för laddkurva (0–100 % SoC)

Laddningsnivå Laddarens uteffekt Total tid från 0 % Energi till batteriet

Laddarens uteffekt är den effekt som laddstationen levererar. Energi till batteriet är det som faktiskt når fram: omkring 5 % går förlorat som värme och vid omvandling på vägen, och laddtiderna beräknas utifrån denna reducerade energimängd. Energi dividerad med tid ger därför ett värde som är cirka 5 % lägre än kolumnen för laddarens uteffekt. De 5 % är en uppskattning – den verkliga förlusten varierar med temperatur, laddningsnivå och vilken laddare som används. Läs mer om laddförlust

93,4 kWh — Performance Battery Plus

Laddningsprestanda

Genomsnittlig laddningseffekt 0–100 % 99,6 kW
Genomsnittlig laddningseffekt 10–100 % 95,2 kW
Genomsnittlig laddningseffekt 10–80 % 195,5 kW

Avancerade mätvärden

Max C-värde 2,84 C
Genomsnittlig C-värde 1,94 C
Optimalt laddningsområde 3% – 65%

Tidsanalys

Räckviddsanalys

Viktiga insikter

Optimal laddningseffekt inklusive fem minuters tidsförlust 164,9 kW
Optimal laddningstid 18m 53s
Laddningstid 10–80 % 17 m 58 s

Analys av laddningseffekt

SoC-intervall Laddarens uteffekt (kW) Total tid Tillförd energi
0-100% 99,6 kW 50 m 24 s 83,7 kWh
10-100% 95,2 kW 47 m 29 s 75,3 kWh
10-80% 195,5 kW 17 m 58 s 58,6 kWh

Tillagd räckvidd per minut enligt körcykel

SoC-intervall EPA WLTP 70 mph 120 km/h
0-100% ? 9,9 km (6,2 mi) ? 7,5 km (4,7 mi)
10-100% ? 9,4 km (5,8 mi) ? 7,2 km (4,5 mi)
10-80% ? 19,4 km (12,1 mi) ? 14,8 km (9,2 mi)

Data för laddkurva (0–100 % SoC)

Laddningsnivå Laddarens uteffekt Total tid från 0 % Energi till batteriet

Laddarens uteffekt är den effekt som laddstationen levererar. Energi till batteriet är det som faktiskt når fram: omkring 5 % går förlorat som värme och vid omvandling på vägen, och laddtiderna beräknas utifrån denna reducerade energimängd. Energi dividerad med tid ger därför ett värde som är cirka 5 % lägre än kolumnen för laddarens uteffekt. De 5 % är en uppskattning – den verkliga förlusten varierar med temperatur, laddningsnivå och vilken laddare som används. Läs mer om laddförlust

Mer information

Alternativa modeller

På den snabbt växande elbilsmarknaden har EVKX.net identifierat flera alternativ till Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1) som är värda att överväga baserat på funktioner, specifikationer och pris.