| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | fredag 12 april 2024 |
| Leveransstart | februari 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 445 km (277 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,83 kWh/100km(4,2 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,4 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | 265 miles (426 km) |
| EPA-förbrukning | 4,0 mi/kWh (15,5 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 254 km (158 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 200 kW (271,9 hp / 268,2 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 343 nm (253,1 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,5 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Diameter bakre bromsskiva | 333 mm (13,11") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / D1 / D2 / D3 |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard suspension) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 175 mm (6,89") |
| Length | 4460 mm (175,6") |
| Height | 1573 mm (61,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1845 mm (72,6") |
| Bredd inklusive speglar | 2040 mm (80,3") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / Unknown |
| Hjulbas | 2755 mm (108,5") |
| Svängradie | 11,5 meter (452,8") |
| Tjänstevikt | 1820 kg (4012,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2270 kg (5004,5 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 450 kg (992,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 362 liter (12,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 904 liter (31,9 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Amap |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Unknown |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 69 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 66 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 399 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 150 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 26 m 40 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 45,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 21 m 55 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 43,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 32 m 31 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 85,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 51 m 30 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 61,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 2 |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standardfunktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, yttre säten |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 4 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/50R19 / 235/50R19 245/45R20 / 245/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (Single-zone, Dual-zone) |
| Klimatzoner | Single-zone:Car/Dual-zone:FrontLeft FrontRight |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | LYNK & CO |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |