| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Crossover |
| Verdenspremiere | fredag den 12. april 2024 |
| Leveringsstart | februar 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 445 km (277 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,83 kWh/100km(4,2 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 16,4 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | 265 miles (426 km) |
| EPA-forbrug | 4,0 mi/kWh (15,5 kWh/100km) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 254 km (158 miles) |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 200 kW (271,9 hp / 268,2 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 343 nm (253,1 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,5 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Bageste skivediameter | 333 mm (13,11") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | D / D1 / D2 / D3 |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard suspension) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 175 mm (6,89") |
| Længde | 4460 mm (175,6") |
| Højde | 1573 mm (61,9") |
| Bredde uden spejle | 1845 mm (72,6") |
| Bredde inkl. spejle | 2040 mm (80,3") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,28 / Unknown |
| Akselafstand | 2755 mm (108,5") |
| Vendediameter | 11,5 meter (452,8") |
| Egenvægt | 1820 kg (4012,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2270 kg (5004,5 lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 450 kg (992,1 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 362 liter (12,8 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 904 liter (31,9 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Amap |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Unknown |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 69 kWh |
| Netto batterikapacitet | 66 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 399 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 150 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 26 m 40 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 45,7 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 21 m 55 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 43,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 32 m 31 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 85,2 kW |
| Ladetid 10–90% | 51 m 30 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 61,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 2 |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standardfunktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 4 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/50R19 / 235/50R19 245/45R20 / 245/45R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (Single-zone, Dual-zone) |
| Klimazoner | Single-zone:Car/Dual-zone:FrontLeft FrontRight |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | LYNK & CO |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |