| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr547,748 (Spanien) |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | tisdag 12 september 2023 |
| Leveransstart | februari 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 527-512 km (328-318 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,85-14,26 kWh/100km (4,5-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,7-17,4 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 456 km (283 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 348 km (216 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 332 km (206 miles) |
| Toppfart | 170 km/h (106 mph) |
| Toppeffekt | 157 kW (213,5 hp / 210,5 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 345 nm (254,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 8,8 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 302 mm (11,89") |
| Diameter bakre bromsskiva | 268 mm (10,55") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Medium / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Torsionsbalk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 198 mm (7,80") |
| Length | 4542 mm (178,8") |
| Height | 1641 mm (64,6") |
| Bredd exklusive speglar | 1895 mm (74,6") |
| Bredd inklusive speglar | 2108 mm (83,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / Unknown |
| Hjulbas | 2739 mm (107,8") |
| Svängradie | 10,6 meter (417,3") |
| Tjänstevikt | 2008 kg (4426,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2640 kg (5820,2 lbs) |
| Max taklast | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 632 kg (1393,3 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1250 kg (2755,8 lbs) |
| Bagagevolym | 520 liter (18,4 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1480 liter (52,3 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes (2 Alternativ) 10" 21" |
| Infotainmentskärm | Yes (2 Alternativ) 10" 21" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 77 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 73 kWh |
| Katodmaterial | NMC811 |
| Nominell spänning | 377 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 102s1p |
| Batterityp | — |
| batterikemi | NMC811 |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 160 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 13 m 38 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 59,5 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 8 m 25 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 57,6 kW |
| Laddningstid 10-80% | 32 m 44 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 93,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 46 m 57 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 74,6 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 4
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/55R19 / 235/55R19 235/50R20 / 235/50R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Unknown |
| Larmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsövervakning | Unknown |
| App-namn | Peugeot App |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | No |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |