| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr410,752 (Tyskland) |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | torsdag 7 april 2022 |
| Leveransstart | november 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 440-420 km (274-261 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,09-14,76 kWh/100km (4,4-4,2 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,7-17,4 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | 265 miles (426 km) |
| EPA-förbrukning | 4,3 mi/kWh (14,6 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18,2 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 341 km (212 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 19,8 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 313 km (194 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 238 km (148 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 315 kW (428,3 hp / 422,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 584 nm (431,0 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,9 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Diameter bakre bromsskiva | 333 mm (13,11") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Strong |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (MacPherson front / Multilink rear) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 175 mm (6,89") |
| Length | 4270 mm (168,1") |
| Height | 1636 mm (64,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1822 mm (71,7") |
| Bredd inklusive speglar | 2025 mm (79,7") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / Unknown |
| Hjulbas | 2750 mm (108,3") |
| Svängradie | 11 meter (433,1") |
| Tjänstevikt | 1788 kg (3941,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2213 kg (4878,8 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 425 kg (937,0 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 313 liter (11,1 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 976 liter (34,5 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | Yes 10" |
| Infotainmentskärm | Yes 12,8" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Unknown |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 66 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 62 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 399 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 107s1p |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 150 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 21 m 24 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 45,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 16 m 57 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 43,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 30 m 33 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 85,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 48 m 23 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 61,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 2 |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standardfunktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
245/40R19 / 245/40R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (1-zone climate control, 2-zone climate control) |
| Klimatzoner | 1-zone climate control:Car/2-zone climate control:FrontRight FrontLeft |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Hello smart |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |