| Model |
|
|---|---|
| Startpris | kr382,300 |
| Karossform | Halvkombi |
| Världspremiär | torsdag 2 maj 2024 |
| Leveransstart | januari 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 388-387 km (241-240 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,40-13,44 kWh/100km (4,6-4,6 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15,7-16,2 kWh/100km (4,0-3,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 14 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 371 km (231 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 289 km (180 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 274 km (170 miles) |
| Toppfart | 160 km/h (99 mph) |
| Toppeffekt | 125 kW (170,0 hp / 167,6 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 310 nm (228,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 8,2 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Trumbroms |
| Diameter främre bromsskiva | 272 mm (10,71") |
| Diameter bakre bromsskiva | Trumbroms |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Trumbroms |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 4264 mm (167,9") |
| Height | 1564 mm (61,6") |
| Bredd exklusive speglar | 1809 mm (71,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2070 mm (81,5") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,267 / 2,36 m² (25,4 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2770 mm (109,1") |
| Svängradie | 10,3 meter (405,5") |
| Tjänstevikt | 1712 kg (3774,3 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2260 kg (4982,4 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 548 kg (1208,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 385 liter (13,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1267 liter (44,7 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 5" |
| Infotainmentskärm | Yes 12,9" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Valfri funktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Inte tillgänglig |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 55 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 52 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 352 V |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | 96s2p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 145 kW |
| Laddningstid 0-100% | 43 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 71,4 kW |
| Laddningstid 10-100% | 40 m 56 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 68,6 kW |
| Laddningstid 10-80% | 24 m 19 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 89,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 30 m 54 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 80,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 3 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/55R18 / 215/55R18 215/50R19 / 215/50R19 215/45R20 / 215/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Inte tillgänglig |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Inte tillgänglig |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Volkswagen |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |