| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | tisdag 29 september 2015 |
| Leveransstart | september 2016 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 543-528 km (338-328 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,81-14,20 kWh/100km (4,5-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 20,8-21,4 kWh/100km (3,0-2,9 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 375 km (233 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 20,5 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 366 km (228 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 24,0 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 312 km (194 miles) |
| Toppfart | 250 km/h (155 mph) |
| Toppeffekt | 381 kW (518,0 hp / 510,9 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,2 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och två motorer på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Diameter bakre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge, Roll-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 117 - 158 mm (4,61" - 6,22") |
| Length | 5057 mm (199,1") |
| Height | 1680 mm (66,1") |
| Bredd exklusive speglar | 1999 mm (78,7") |
| Bredd inklusive speglar | 2271 mm (89,4") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,208 / Unknown |
| Hjulbas | 2965 mm (116,7") |
| Svängradie | 12,3 meter (484,3") |
| Tjänstevikt | 2464 kg (5432,2 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2970 kg (6547,7 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 506 kg (1115,5 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2250 kg (4960,4 lbs) |
| Bagagevolym | 709 liter (25,0 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1828 liter (64,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Google Maps / TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer | — |
| Kameror | — |
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 75 kWh |
| Katodmaterial | NCA |
| Nominell spänning | 407 V |
| Batterivikt | 625 kg (1377,9 lbs) |
| Paketkonfiguration | 110s72p |
| Batterityp | Cylindrisk |
| batterikemi | NCA |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 250 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 3 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 70,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 58 m 43 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 69,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 24 m 25 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 129,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 33 m 43 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 106,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 7 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, yttre säten |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion, yttre säten |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/45R19 / 285/40R19 265/35R21 / 295/30R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | standard:FrontLeft FrontRear Rear |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Tesla |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |