| Model | |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | fredag 9 juli 2021 |
| Leveransstart | september 2021 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 420 km (261 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,31 kWh/100km(4,7 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 224 km (139 miles) |
| Toppfart | 170 km/h (106 mph) |
| Toppeffekt | 145 kW (197,1 hp / 194,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 300 nm (221,4 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 8,6 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (MacPherson Strut / Torsion Beam) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Torsionsbalk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | mm (") |
| Length | 4495 mm (177,0") |
| Height | 1610 mm (63,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1820 mm (71,7") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,295 / Unknown |
| Hjulbas | 2625 mm (103,3") |
| Svängradie | 10,7 meter (421,3") |
| Tjänstevikt | 1665 kg (3670,7 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2110 kg (4651,7 lbs) |
| Max taklast | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 445 kg (981,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 380 liter (13,4 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 760 liter (26,8 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | AutoNavi |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 66 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 55,9 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | — |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 50 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 30 m 35 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 37,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 21 m 4 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 37,2 kW |
| Laddningstid 10-80% | 52 m 13 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 45,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 1 h 6 m 38 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 40,3 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Blue White
Interiörfärger:
Blå
Vit
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk förare, standard manuell passagerare |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk förare, standard manuell passagerare |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/55R17 / 215/55R17 215/55R18 / 215/55R18 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | XPENG |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |