| Model | |
|---|---|
| Startpris | kr649,990 |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | fredag 10 januari 2025 |
| Leveransstart | mars 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 629-600 km (391-373 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,04-13,67 kWh/100km (4,8-4,5 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15,3-15,9 kWh/100km (4,1-3,9 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | 320-303 miles (515-488 km) |
| EPA-förbrukning | 3,915,9-3,7 mi/kWh (15,9-16,8 kWh/100km ) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 719 km (447 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 547 km (340 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 16,54 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 496 km (308 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 421 km (262 miles) |
| Toppfart | 201 km/h (125 mph) |
| Toppeffekt | 331 kW (450,0 hp / 443,9 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 493 nm (363,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,3 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Diameter bakre bromsskiva | 335 mm (13,19") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 167 mm (6,57") |
| Length | 4797 mm (188,9") |
| Height | 1624 mm (63,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1920 mm (75,6") |
| Bredd inklusive speglar | 2129 mm (83,8") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,23 / 2,65 m² (28,5 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2890 mm (113,8") |
| Svängradie | 12,1 meter (476,4") |
| Tjänstevikt | 1992 kg (4391,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2503 kg (5518,2 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 511 kg (1126,6 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 854 liter (30,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 2158 liter (76,2 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | Yes 15" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer | Ej tillgängligt |
| Kameror |
|
| Radarsensorer | Ej tillgängligt |
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 85 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 82 kWh |
| Katodmaterial | |
| Nominell spänning | 357 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 96s46p |
| Batterityp | — |
| batterikemi | — |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 250 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 15 m 51 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 64,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 12 m 9 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 61,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 36 m 2 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 95,6 kW |
| Laddningstid 10-90% | 48 m 0 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 82,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
All Black
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Black & White
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standard elektrisk funktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/45R19 / 255/45R19 255/40R20 / 255/40R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | standard:Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Tesla |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |