| Model | Mini Aceman SE 2025 2026 |
|---|---|
| Startpris | ~kr501,098 (Storbritannien) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | onsdag 24 april 2024 |
| Leveransstart | oktober 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 406-382 km (252-237 miles) |
| WLTP-förbrukning | 12,12-12,88 kWh/100km (5,1-4,8 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 149-158 kWh/100km (0,4-0,4 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 170 km/h (106 mph) |
| Toppeffekt | 160 kW (217,5 hp / 214,6 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 330 nm (243,5 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,1 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / B |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard Suspension) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | mm (") |
| Length | 4079 mm (160,6") |
| Height | 1514 mm (59,6") |
| Bredd exklusive speglar | 1754 mm (69,1") |
| Bredd inklusive speglar | 2049 mm (80,7") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / Unknown |
| Hjulbas | 2606 mm (102,6") |
| Svängradie | 11 meter (433,1") |
| Tjänstevikt | 1785 kg (3935,2 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2055 kg (4530,5 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 270 kg (595,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 300 liter (10,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1005 liter (35,5 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | Yes 9,4" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Valfri funktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer | Ej tillgängligt |
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 54,2 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 49,2 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 360 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | — |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 95 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 17 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 38,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 13 m 51 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 36,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 30 m 13 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 68,4 kW |
| Laddningstid 10-90% | 38 m 54 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 60,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Black Fabric Leatherette
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 4 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 10 |
| Fälgalternativ | 3 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/55R16 / 215/55R16 205/50R17 / 205/50R17 225/40R18 / 225/40R18 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :FrontLeft FrontRight |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My MINI |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |