| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Kombi |
| Världspremiär | torsdag 15 juni 2023 |
| Leveransstart | juni 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 560-540 km (348-336 miles) / 456-419 km (283-260 miles) |
| WLTP-förbrukning | 12,59-13,06 kWh/100km (4,9-4,8 mi/kWh )19,74-21,48 kWh/100km (3,1-2,9 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 18,6-20,4 kWh/100km (3,3-3,0 mi/kWh )18,9-20,5 kWh/100km (3,3-3,0 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 17,5 kWh/100km(3,6 mi/kWh )17,5 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 403 km (250 miles) / 514 km (320 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 18,8 kWh/100km(3,3 mi/kWh )24,6 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 375 km (233 miles) / 366 km (228 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh )23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 307 km (191 miles) / 391 km (243 miles) |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 480 kW (652,6 hp / 643,7 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 850 nm (627,3 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,9 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 330 mm (12,99") |
| Diameter bakre bromsskiva | 300 mm (11,81") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Low / Very Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Nio coil suspension) |
| Fjädringstyp fram | Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 4790 mm (188,6") |
| Height | 1499 mm (59,0") |
| Bredd exklusive speglar | 1960 mm (77,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2202 mm (86,7") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,208 / Unknown |
| Hjulbas | 2888 mm (113,7") |
| Svängradie | 12,4 meter (488,2") |
| Tjänstevikt | 2379 kg (5244,8 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 521 kg (1148,6 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1400 kg (3086,5 lbs) |
| Bagagevolym | 450 liter (15,9 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1300 liter (45,9 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Valfri funktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Baidu/HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 75 kWh / 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 70,5 kWh / 90 kWh |
| Katodmaterial | NMC / NMC |
| Nominell spänning | 386 V / 358 V |
| Batterivikt | 535 kg (1179,5 lbs) / 555 kg (1223,6 lbs) |
| Paketkonfiguration | 118s1p / 96s1p |
| Batterityp | Prismatisk / Prismatisk |
| batterikemi | NMC / NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 140 kW 180 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 8 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 61,5 kW / 77,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 4 m 43 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 58,8 kW / 73,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 29 m 22 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 100,8 kW / 127,1 kW |
| Laddningstid 10-90% | 40 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 82,9 kW / 116,8 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Brun
Grå
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, yttre säten |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion, yttre säten |
| Lackfärger | 10 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow Rear |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Nio |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |