| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr1,278,391 (Tyskland) |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | torsdag 15 maj 2025 |
| Leveransstart | augusti 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 622-575 km (387-357 miles) |
| WLTP-förbrukning | 15,59-16,87 kWh/100km (4,0-3,7 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 17,8-19,3 kWh/100km (3,5-3,2 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 571 km (355 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 13 kWh/100km(4,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 746 km (464 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 462 km (287 miles) |
| Toppfart | 245 km/h (152 mph) |
| Toppeffekt | 370 kW (503,1 hp / 496,2 bhp) (430 kW (584,6 hp / 576,6 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 625 nm (461,2 ft-lb) (625 nm (461,2 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,2 s (4 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) / Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) / Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 360 mm (14,17") / 410 mm (16,14") |
| Diameter bakre bromsskiva | 358 mm (14,09") / 365 mm (14,37") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn / Karbidbelagd |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn / Karbidbelagd |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Low / Mid / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Adaptive Air Suspension / Active) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk / Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder / Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder / Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 125 - 165 mm (4,92" - 6,50") / 125 - 165 mm (4,92" - 6,50") |
| Length | 4989 mm (196,4") |
| Height | 1396 mm (55,0") |
| Bredd exklusive speglar | 1964 mm (77,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2158 mm (85,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,24 / 2,35 m² (25,3 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2900 mm (114,2") |
| Svängradie | 11,6 meter (456,7") |
| Tjänstevikt | 2340 kg (5158,8 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2860 kg (6305,2 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 520 kg (1146,4 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 405 liter (14,3 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 10,1" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Here Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Valfri funktion |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 105 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 97 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 729 V |
| Batterivikt | 623 kg (1373,5 lbs) |
| Paketkonfiguration | 198s2p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 320 kW |
| Laddningstid 0-100% | 47 m 4 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 123,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 44 m 49 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 116,9 kW |
| Laddningstid 10-80% | 15 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 259,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 22 m 53 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 203,4 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Lyx |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 2
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 2 (sport, sport pro) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8, 12 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Okänd / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig / Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 54 |
| Fälgalternativ | 7 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
225/55R19 / 275/45R19 245/45R20 / 285/40R20 265/35R21 / 305/30R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Valfri funktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MyAudi |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |