| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr2,500,000 (USA) |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | måndag 11 mars 2024 |
| Leveransstart | oktober 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 560-540 km (348-336 miles) |
| WLTP-förbrukning | 17,32-17,96 kWh/100km (3,6-3,5 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 20,7-21,6 kWh/100km (3,0-2,9 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 606 km (377 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 462 km (287 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 441 km (274 miles) |
| Toppfart | 290 km/h (180 mph) |
| Toppeffekt | 760 kW (1033,3 hp / 1019,2 bhp) (760 kW (1033,3 hp / 1019,2 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | nm ( ft-lb) (1240 nm (915,1 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | s (2,3 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (10 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 420 mm (16,54") |
| Diameter bakre bromsskiva | 410 mm (16,14") |
| Typ av främre bromsskiva | Keramisk |
| Typ av bakre skiva | Keramisk |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Adaptive Air Suspension / Porsche Active Ride) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk / Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder / Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder / Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 103 - 128 mm (4,06" - 5,04") / 103 - 128 mm (4,06" - 5,04") |
| Length | 4963 mm (195,4") |
| Height | 1381 mm (54,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1966 mm (77,4") |
| Bredd inklusive speglar | 2144 mm (84,4") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,24 / 2,35 m² (25,3 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2900 mm (114,2") |
| Svängradie | 11,2 meter (440,9") |
| Tjänstevikt | 2290 kg (5048,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2710 kg (5974,5 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 420 kg (925,9 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 326 liter (11,5 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 16,8" |
| Infotainmentskärm | Yes (2 Alternativ) 10,9" 8,4" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Unknown |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Valfri funktion |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 105 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 97 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 729 V |
| Batterivikt | 628 kg (1384,5 lbs) |
| Paketkonfiguration | 198s2p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 320 kW |
| Laddningstid 0-100% | 47 m 4 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 123,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 44 m 49 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 116,9 kW |
| Laddningstid 10-80% | 15 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 259,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 22 m 53 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 203,4 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Lyx |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Race-Text interior with details in leather
Interiörfärger:
Svart
Leather in black
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5, 4) |
| Alternativ för framsäten | 2 (Comfortseats with memory, Racing) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10, 2 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion / Standardfunktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion / Inte tillgänglig |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion / Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Standardfunktion / Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion / Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion / Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion / Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Valfri funktion / Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Valfri funktion / Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 17 |
| Fälgalternativ | 4 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/35R21 / 305/30R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Valfri funktion |
| Parkeringsövervakning | Valfri funktion |
| App-namn | My Porsche |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |