| Model | |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | coupé |
| Världspremiär | lördag 1 oktober 2022 |
| Leveransstart | september 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 501-426 km (311-265 miles) |
| WLTP-förbrukning | 16,57-19,48 kWh/100km (3,8-3,2 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 346 km (215 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 27 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 307 km (191 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 29 kWh/100km(2,1 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 286 km (178 miles) |
| Toppfart | 325 km/h (202 mph) |
| Toppeffekt | 560 kW (761,4 hp / 751,0 bhp) (609 kW (828,0 hp / 816,7 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 1350 nm (996,3 ft-lb) (1350 nm (996,3 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,5 s (2,7 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och två motorer på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 380 mm (14,96") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D-- / D- / D |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Air Suspension with Electronic Dampers) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 145 - 205 mm (5,71" - 8,07") |
| Length | 4959 mm (195,2") |
| Height | 1353 mm (53,3") |
| Bredd exklusive speglar | 1957 mm (77,0") |
| Bredd inklusive speglar | 2113 mm (83,2") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,26 / Unknown |
| Hjulbas | 2929 mm (115,3") |
| Svängradie | 12,4 meter (488,2") |
| Tjänstevikt | 2260 kg (4982,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2750 kg (6062,7 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 270 liter (9,5 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes (2 Alternativ) 12,3" 8,8" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 92,2 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 83 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 800 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | — |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 270 kW |
| Laddningstid 0-100% | 40 m 25 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 123,2 kW |
| Laddningstid 10-100% | 37 m 54 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 118,3 kW |
| Laddningstid 10-80% | 21 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 160,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 27 m 19 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 145,8 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Lyx |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 4 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 8 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/35R20 / 295/40R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My Maserati |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |