| Model | |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Coupe |
| Verdenspremiere | lørdag den 1. oktober 2022 |
| Leveringsstart | september 2023 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 501-426 km (311-265 miles) |
| WLTP-forbrug | 16,57-19,48 kWh/100km (3,8-3,2 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 346 km (215 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 27 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 307 km (191 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 29 kWh/100km(2,1 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 286 km (178 miles) |
| Topfart | 325 kph (202 mph) |
| Spidseffekt | 560 kW (761,4 hp / 751,0 bhp) (609 kW (828,0 hp / 816,7 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | 1350 nm (996,3 ft-lb) (1350 nm (996,3 ft-lb) med boost) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,5 s (2,7 s med boost) |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor foran og to motorer på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Forreste skivediameter | 380 mm (14,96") |
| Bageste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | D-- / D- / D |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Air Suspension with Electronic Dampers) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 145 - 205 mm (5,71" - 8,07") |
| Længde | 4959 mm (195,2") |
| Højde | 1353 mm (53,3") |
| Bredde uden spejle | 1957 mm (77,0") |
| Bredde inkl. spejle | 2113 mm (83,2") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,26 / Unknown |
| Akselafstand | 2929 mm (115,3") |
| Vendediameter | 12,4 meter (488,2") |
| Egenvægt | 2260 kg (4982,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2750 kg (6062,7 lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 270 liter (9,5 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | |
| HMI-type | Skærmfokus med begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes (2 Muligheder) 12,3" 8,8" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 92,2 kWh |
| Netto batterikapacitet | 83 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 800 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 270 kW |
| Ladetid 0–100% | 40 m 25 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 123,2 kW |
| Ladetid 10–100% | 37 m 54 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 118,3 kW |
| Ladetid 10–80% | 21 m 42 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 160,5 kW |
| Ladetid 10–90% | 27 m 19 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 145,8 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Luksus |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 4 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 10 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Valgfri funktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 8 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
265/35R20 / 295/40R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My Maserati |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |