| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr525,761 (USA) |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | onsdag 15 juli 2020 |
| Leveransstart | januari 2022 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 515-459 km (320-285 miles) |
| WLTP-förbrukning | 16,89-18,95 kWh/100km (3,7-3,3 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 19,3-19,5 kWh/100km (3,2-3,2 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | 267 miles (430 km) |
| EPA-förbrukning | 3,1 mi/kWh (20,2 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 483 km (300 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 435 km (270 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 335 km (208 miles) |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 225 kW (305,9 hp / 301,7 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 600 nm (442,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,7 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | WRSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Diameter bakre bromsskiva | 308 mm (12,13") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / B / e-Pedal |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 170 mm (6,69") |
| Length | 4595 mm (180,9") |
| Height | 1660 mm (65,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1850 mm (72,8") |
| Bredd inklusive speglar | 2172 mm (85,5") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,297 / 2,58 m² (27,8 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2775 mm (109,3") |
| Svängradie | 10,8 meter (425,2") |
| Tjänstevikt | 1875 kg (4133,7 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2400 kg (5291,1 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 525 kg (1157,4 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagevolym | 415 liter (14,7 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1490 liter (52,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Valfri funktion |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 91 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 87 kWh |
| Katodmaterial | NMC811 |
| Nominell spänning | 352 V |
| Batterivikt | 578 kg (1274,3 lbs) |
| Paketkonfiguration | 96s4p |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC811 |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 130 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 4 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 80,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 58 m 31 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 80,3 kW |
| Laddningstid 10-80% | 34 m 48 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 105,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 42 m 24 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 98,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Grå
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Valfri funktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, yttre säten |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion, yttre säten |
| Lackfärger | 9 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/55R19 / 235/55R19 255/45R20 / 255/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:Driver Passenger |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MyNissan |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |