| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr395,491 (Spanien) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 7 oktober 2021 |
| Leveransstart | januari 2022 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 440 km (274 miles) |
| WLTP-förbrukning | 15,52 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 19,2 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 379 km (236 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 297 km (185 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 285 km (177 miles) |
| Toppfart | 175 km/h (109 mph) |
| Toppeffekt | 115 kW (156,4 hp / 154,2 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 280 nm (206,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 8,6 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 0 mm (0,00") |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 161 mm (6,34") |
| Length | 4323 mm (170,2") |
| Height | 1649 mm (64,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1809 mm (71,2") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,27 / Unknown |
| Hjulbas | 2581 mm (101,6") |
| Svängradie | 11,2 meter (440,9") |
| Tjänstevikt | 1620 kg (3571,5 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2070 kg (4563,6 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 450 kg (992,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Bagagevolym | 448 liter (15,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1166 liter (41,2 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 7" |
| Infotainmentskärm | Yes 10,2" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | No |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Inte tillgänglig |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror | — |
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 72,6 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 68,3 kWh |
| Katodmaterial | NCM |
| Nominell spänning | — |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | — |
| batterikemi | NCM |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 92 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 54 m 6 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 35,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 43 m 52 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 35,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 42 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 67,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 1 h 0 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 54,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Black leatherette
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/55R17 / 215/55R17 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 1 zone:Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MG iSMART |
| Ändra laddningsmål | No |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | No |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |