| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | Unknown |
| Kori | SUV |
| Maailmanensi-ilta | torstai 1. syyskuuta 2022 |
| Toimitusten aloitus | tammikuu 2023 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 488-431 km (303-268 maili) |
| WLTP-kulutus | 18,57-21,02 kWh/100km (3,3-3,0 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 22,0-25,1 kWh/100km (2,8-2,5 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 465 km (289 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 27 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 336 km (209 maili) |
| Huippunopeus | 210 km/h (131 mp/h) |
| Huipputeho | 350 kW (475,9 hv / 469,4 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 858 nm (633,2 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4,3 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru / Kiinteä satulalevyjarru |
| Takajarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru / Kiinteä satulalevyjarru |
| Etulevyn halkaisija | 378 mm (14,88") / 440 mm (17,32") |
| Takalevyn halkaisija | / |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta / Keraaminen |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta / Keraaminen |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (AMG AIRMATIC +) |
| Etujousitus | Monilinkki |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Valinnainen ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Valinnainen ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Maavara | 154 - 204 mm (6,06" - 8,03") |
| Pituus | 4879 mm (192,1") |
| Korkeus | 1672 mm (65,8") |
| Leveys ilman peilejä | 1931 mm (76,0") |
| Leveys peileineen | 2103 mm (82,8") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,22 / Unknown |
| Akseliväli | 3030 mm (119,3") |
| Kääntösäde | 10,9 metri (429,1") |
| Omamassa | 2600 kg (5732,0 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 3195 kg (7043,8 lbs) |
| Katon kuormaraja | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 595 kg (1311,7 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 1800 kg (3968,3 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 520 litra (18,4 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1675 litra (59,2 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttöpainotteinen, rajoitetuilla painikkeilla |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Eleohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes (2 valinnat) 12,3" 12,3" |
| Infotainment-näyttö | Yes (2 valinnat) 12,8" 17,7" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Valinnainen ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Valinnainen ominaisuus |
| Karttapalvelu | HERE Maps |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Yes |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Valinnainen ominaisuus |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Ei saatavilla |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Valinnainen ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Valinnainen ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Valinnainen ominaisuus |
| Ultraäänisensorit | |
| Kamerat | |
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 96,12 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 90,6 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC811 |
| Nimellisjännite | 328 V |
| Akun paino | |
| Akkupaketin kokoonpano | 90s4p |
| Akkutyyppi | |
| Akun kemia | NMC811 |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 170 kW |
| Latausaika 0–100 % | 57 m 49 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 94,0 kW |
| Latausaika 10–100 % | 52 m 0 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 94,1 kW |
| Latausaika 10–80 % | 29 m 24 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 129,4 kW |
| Latausaika 10–90 % | 38 m 46 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 112,2 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Unknown |
| Sisätilaluokka | Kuljettajakeskeinen |
| Sisätilan laatu | Premium |
| Keskikonsolin muotoilu | Leijuva konsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Standard |
| Säilytystila | Ei saatavilla |
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 2 (standard, multicontour) |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 8, 12 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus / Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus / Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus / Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus / Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus / Vakio-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla / Vakio-ominaisuus |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla / Vakio-ominaisuus |
| Muisti | Vakio-ominaisuus / Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Valinnainen sähkö-ominaisuus / Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Valinnainen ominaisuus / Valinnainen ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla / Vakio-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Valinnainen ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 7 |
| Vannevalinnat | 5 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
265/40R20 / 295/35R20 265/35R21 / 295/30R21 265/35R22 / 295/30R22 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Ei saatavilla |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Valinnainen ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Valinnainen ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Valinnainen ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | Mercedes me |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |