| Model | |
|---|---|
| Starting price | $47,400 |
| Body type | SUV |
| World premiere | Thursday, October 6, 2022 |
| Delivery start | March 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | 296 miles (476 km) |
| EPA consumption | 3.3 mi/kWh (19.1 kWh/100km) |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 17.5 kWh/100km(3.6 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 520 km (323 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 22.5 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 404 km (251 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 25 kWh/100km(2.5 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 364 km (226 miles) |
| Top speed | 182 kph (113 mph) |
| Peak power | 158 kW (214.8 hp / 211.9 bhp) |
| Electrical torque output | 320 nm (236.2 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7.5 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 321 mm (12.64") |
| Rear disc diameter | 345 mm (13.58") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | Off / Norman / Hard |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (standard) |
| Suspension type front | Multi-link |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 201 mm (7.91") |
| Length | 4877 mm (192.0") |
| Height | 1634 mm (64.3") |
| Width excluding mirrors | 1989 mm (78.3") |
| Width including mirrors | 2270 mm (89.4") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 3094 mm (121.8") |
| Turning circle | 10.5 meter (413.4") |
| Curb weight | 2237 kg (4931.7 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2730 kg (6018.6 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 493 kg (1086.9 lbs) |
| Max trailer weight braked | 680 kg (1499.1 lbs) |
| Trunk capacity | 714 liter (25.2 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1634 liter (57.7 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 11" |
| Infotainment screen | Yes 11.3" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Optional feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Not Available |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 93 kWh |
| Battery net | 91 kWh |
| Cathode Materials | NCMA |
| Nominal voltage | 296 V |
| Battery weight | 565 kg (1245.6 lbs) |
| Pack configuration | 80s3p |
| Battery type | Cell to Module |
| Battery chemistry | NCMA |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 150 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 26 m 49 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 62.9 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 22 m 36 s |
| Average charging speed 10-100% | 59.5 kW |
| Charging time 10-80% | 34 m 39 s |
| Average charging speed 10-80% | 110.3 kW |
| Charging time 10-90% | 48 m 43 s |
| Average charging speed 10-90% | 89.6 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | High quality |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Black
Interior colors:
Black
Light Gray
Interior colors:
Gray
Light Gray
Brown
Interior colors:
Brown
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Unknown |
| Seat height adjustment | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric driver, not available passenger |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Unknown |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric driver, not available passenger |
| Seat ventilation | Optional feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 7 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
255/60R19 / 255/60R19 275/45R21 / 275/45R21 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Dual-zone:FrontLeft FrontRight |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Unknown |
| Alarm system | Unknown |
| Dash cam | Unknown |
| Parking surveillance | Unknown |
| App name | HondaLink |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | No |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | Yes |