| Model |
|
|---|---|
| Starting price | $113,095 |
| Body type | Station Wagon |
| World premiere | Thursday, March 4, 2021 |
| Delivery start | July 2021 |
| Model status | Discontinued |
| WLTP range | 490-416 km (304-258 miles) |
| WLTP consumption | 17.08-20.12 kWh/100km (3.6-3.1 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 21.4-24.8 kWh/100km (2.9-2.5 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 18.5 kWh/100km(3.4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 452 km (281 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 22.0 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 380 km (236 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 22.0 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 380 km (236 miles) |
| Top speed | 220 kph (137 mph) |
| Peak power | 280 kW (380.7 hp / 375.5 bhp) (350 kW (475.9 hp / 469.4 bhp) with boost) |
| Electrical torque output | nm ( ft-lb) (500 nm (369.0 ft-lb) with boost) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | s (5.1 s with boost) |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (6 pistons) / Fixed caliper disc (6 pistons) |
| Rear brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) / Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Front disc diameter | 360 mm (14.17") / 410 mm (16.14") |
| Rear disc diameter | 358 mm (14.09") / 365 mm (14.37") |
| Front disc type | Cast iron / Carbide coated |
| Rear disc type | Cast iron / Carbide coated |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | Standard / Sport |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 2 (Adaptive Air Suspension / Adaptive Air Suspension Offroad Design Package) |
| Suspension type front | Double wishbone / Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link / Multi-link |
| Spring type front | Air Spring / Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring / Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 126 - 176 mm (4.96" - 6.93") / 136 - 186 mm (5.35" - 7.32") |
| Length | 4974 mm (195.8") |
| Height | 1409 mm (55.5") |
| Width excluding mirrors | 1964 mm (77.3") |
| Width including mirrors | 2144 mm (84.4") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.24 / 2.35 m² (25.3 sq ft) |
| Wheelbase | 2904 mm (114.3") |
| Turning circle | 11.7 meter (460.6") |
| Curb weight | 2245 kg (4949.4 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2885 kg (6360.3 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 640 kg (1411.0 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 446 liter (15.8 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1171 liter (41.4 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with limited buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Unknown |
| Gesture control | Unknown |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Optional feature |
| Android Auto support | Optional feature |
| Map provider | HERE Maps |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Unknown |
| Headlight washers | Standard feature |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Optional feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Optional feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Optional feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Optional feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Optional feature |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors | — |
| Cameras | — |
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 93.4 kWh |
| Battery net | 83.7 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 725 V |
| Battery weight | 339 kg (747.4 lbs) |
| Pack configuration | 198s2p |
| Battery type | Pouch |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 270 kW |
| Charging time 0 - 100% | 51 m 29 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 97.5 kW |
| Charging time 10-100% | 48 m 30 s |
| Average charging speed 10-100% | 93.2 kW |
| Charging time 10-80% | 18 m 21 s |
| Average charging speed 10-80% | 191.4 kW |
| Charging time 10-90% | 29 m 24 s |
| Average charging speed 10-90% | 136.6 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | Luxury |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
Gray
Brown
Red
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5, 4) |
| Front seats options | 3 (Comfort, Comfortseats with memory, Sportsseats Plus) |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8, 10, 14 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Not Available / Not Available / Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available / Not Available / Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available / Standard feature / Standard feature |
| Memory | Unknown / Unknown / Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat ventilation | Not Available / Not Available / Standard feature |
| Massage function | Not Available / Not Available / Optional feature |
| Backrest angle adjustment | Not Available / Not Available |
| Seat heating | Optional feature / Optional feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available / Not Available |
| Massage function | Not Available / Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available / Not Available |
| Foldable seats | Standard feature / Standard feature |
| Paint colors | 17 |
| Wheel options | 8 |
| Wheel size (front/rear) |
225/55R19 / 275/45R19 245/45R20 / 285/40R20 265/35R21 / 305/30R21 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | :LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Optional feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Porsche Connect |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |