| Model | |
|---|---|
| Starting price | £69,955 |
| Body type | Station Wagon |
| World premiere | Wednesday, February 7, 2024 |
| Delivery start | August 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 560-483 km (348-300 miles) |
| WLTP consumption | 14.50-16.81 kWh/100km (4.3-3.7 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 16.5-20.6 kWh/100km (3.8-3.0 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 19 kWh/100km(3.3 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 427 km (265 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 387 km (240 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 22 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 369 km (229 miles) |
| Top speed | 193 kph (120 mph) |
| Peak power | 250 kW (339.9 hp / 335.3 bhp) |
| Electrical torque output | 430 nm (317.3 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6.1 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | WRSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 348 mm (13.70") |
| Rear disc diameter | 345 mm (13.58") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold or Roll |
| Lift-up-regen levels | High / Moderate / Low |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 2 (Standard / M Sport) |
| Suspension type front | Double wishbone / Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link / Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring / Coil Spring |
| Spring type rear | Air Spring / Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Unknown |
| Ground clearance | 147 mm (5.79") / 136 mm (5.35") |
| Length | 5060 mm (199.2") |
| Height | 1515 mm (59.6") |
| Width excluding mirrors | 1900 mm (74.8") |
| Width including mirrors | 2156 mm (84.9") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.25 / 2.5 m² (26.9 sq ft) |
| Wheelbase | 2995 mm (117.9") |
| Turning circle | 11.7 meter (460.6") |
| Curb weight | 2180 kg (4806.1 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2790 kg (6150.9 lbs) |
| Max roof cargo | 100 kg (220.5 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 610 kg (1344.8 lbs) |
| Max trailer weight braked | 1500 kg (3306.9 lbs) |
| Trunk capacity | 570 liter (20.1 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1700 liter (60.0 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Standard feature |
| Digital driver display | Yes 12.3" |
| Infotainment screen | Yes 14.9" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | HERE Technologies |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Optional feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Optional feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Optional feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Optional feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 84.4 kWh |
| Battery net | 81.2 kWh |
| Cathode Materials | NMC811 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | 108s3p |
| Battery type | Cell to Module |
| Battery chemistry | NMC811 |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 205 kW |
| Charging time 0 - 100% | 57 m 20 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 85.0 kW |
| Charging time 10-100% | 54 m 3 s |
| Average charging speed 10-100% | 81.1 kW |
| Charging time 10-80% | 32 m 48 s |
| Average charging speed 10-80% | 103.9 kW |
| Charging time 10-90% | 42 m 8 s |
| Average charging speed 10-90% | 92.5 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | Premium |
| Console design | Traditional console |
| Interior design |
Black Veganza perforated
Interior colors:
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 2
Veganza perforated and quilted | Smoke White
Interior colors:
Black
White
Seat colours: 1
Headliner colours: 2
Veganza perforated and quilted | Espresso Brown
Interior colors:
Black
Brown
Seat colours: 1
Headliner colours: 2
Veganza perforated and quilted | Black
Interior colors:
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 2
BMW Individual leather 'Merino' | Copper Brown/Atlas Grey
Interior colors:
Brown
Seat colours: 1
Headliner colours: 2
BMW Individual leather 'Merino' | Silverstone II/Atlas Grey
Interior colors:
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 2
BMW Individual leather 'Merino' | Black/Atlas Grey
Interior colors:
Black
Gray
Seat colours: 1
Headliner colours: 2
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 2 (Sport, Comfort seats) |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8, 12 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Standard feature / Standard electric driver, standard manual passenger |
| Length adjustable headrest | Not Available / Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available / Standard electric feature |
| Memory | Optional feature / Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Optional electric feature / Standard electric feature |
| Seat ventilation | Optional feature / Not Available |
| Massage function | Not Available / Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Optional feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 12 |
| Wheel options | 8 |
| Wheel size (front/rear) |
245/50R19 / 245/50R18 245/50R19 / 245/50R19 255/45R20 / 285/40R20 255/40R21 / 285/35R21 |
| Available climate systems | 2 (standard, comfort) |
| Climate zones | standard:LeftFirstRow RightFirstRow/comfort:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Optional feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Optional feature |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | My BMW |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |