| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | Crossover |
| World premiere | Friday, April 12, 2024 |
| Delivery start | February 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 445 km (277 miles) |
| WLTP consumption | 14.83 kWh/100km(4.2 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 16.4 kWh/100km(3.8 mi/kWh ) |
| EPA range | 265 miles (426 km) |
| EPA consumption | 4.0 mi/kWh (15.5 kWh/100km) |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 26 kWh/100km(2.4 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 254 km (158 miles) |
| Top speed | 180 kph (112 mph) |
| Peak power | 200 kW (271.9 hp / 268.2 bhp) |
| Electrical torque output | 343 nm (253.1 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 5.5 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Fixed caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 350 mm (13.78") |
| Rear disc diameter | 333 mm (13.11") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | D / D1 / D2 / D3 |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard suspension) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 175 mm (6.89") |
| Length | 4460 mm (175.6") |
| Height | 1573 mm (61.9") |
| Width excluding mirrors | 1845 mm (72.6") |
| Width including mirrors | 2040 mm (80.3") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.28 / Unknown |
| Wheelbase | 2755 mm (108.5") |
| Turning circle | 11.5 meter (452.8") |
| Curb weight | 1820 kg (4012.4 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2270 kg (5004.5 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 450 kg (992.1 lbs) |
| Max trailer weight braked | 1600 kg (3527.4 lbs) |
| Trunk capacity | 362 liter (12.8 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 904 liter (31.9 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with limited buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | Amap |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Yes |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Unknown |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 69 kWh |
| Battery net | 66 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 399 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 150 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 26 m 40 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 45.7 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 21 m 55 s |
| Average charging speed 10-100% | 43.5 kW |
| Charging time 10-80% | 32 m 31 s |
| Average charging speed 10-80% | 85.2 kW |
| Charging time 10-90% | 51 m 30 s |
| Average charging speed 10-90% | 61.5 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | Standard |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 2 |
| Seat depth adjustment | Standard feature |
| Seat height adjustment | Standard feature |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard feature |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Standard feature |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature, outer seats |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 4 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
235/50R19 / 235/50R19 245/45R20 / 245/45R20 |
| Available climate systems | 2 (Single-zone, Dual-zone) |
| Climate zones | Single-zone:Car/Dual-zone:FrontLeft FrontRight |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | LYNK & CO |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |