| Model | |
|---|---|
| Starting price | ~$35,991 (Norway) |
| Body type | SUV |
| World premiere | Wednesday, November 29, 2023 |
| Delivery start | January 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 475 km (295 miles) |
| WLTP consumption | 16.33 kWh/100km(3.8 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 18.6 kWh/100km(3.3 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 15 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 517 km (321 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 20 kWh/100km(3.1 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 388 km (241 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 369 km (229 miles) |
| Top speed | 180 kph (112 mph) |
| Peak power | 160 kW (217.5 hp / 214.6 bhp) |
| Electrical torque output | 320 nm (236.2 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7.9 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (2 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 350 mm (13.78") |
| Rear disc diameter | 346 mm (13.62") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | Only one level |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 175 mm (6.89") |
| Length | 4750 mm (187.0") |
| Height | 1625 mm (64.0") |
| Width excluding mirrors | 1930 mm (76.0") |
| Width including mirrors | 2160 mm (85.0") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.258 / Unknown |
| Wheelbase | 2900 mm (114.2") |
| Turning circle | 11.5 meter (452.8") |
| Curb weight | 2073 kg (4570.2 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2490 kg (5489.5 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 417 kg (919.3 lbs) |
| Max trailer weight braked | 1500 kg (3306.9 lbs) |
| Trunk capacity | 445 liter (15.7 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1385 liter (48.9 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Standard feature |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | Yes 15.6" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | HERE |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | No |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 79.97 kWh |
| Battery net | 77.57 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 352 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | Cell to Pack |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 93 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 55 m 37 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 40.3 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 34 m 49 s |
| Average charging speed 10-100% | 44.2 kW |
| Charging time 10-80% | 58 m 10 s |
| Average charging speed 10-80% | 56.0 kW |
| Charging time 10-90% | 1 h 13 m 49 s |
| Average charging speed 10-90% | 50.4 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Standard |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Black
Interior colors:
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
Orange
Interior colors:
Orange
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
Black & White
Interior colors:
Black
White
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 4 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric driver, not available passenger |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard driver, not available passenger |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric driver, not available passenger |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Standard driver, not available passenger |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Unknown |
| Paint colors | 5 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
235/55R19 / 235/55R19 255/45R20 / 255/45R20 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 3 zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Standard feature |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Deepal |
| Change charging target | Yes |
| See car location | No |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | Yes |