| Model |
|
|---|---|
| Starting price |
$44,990
(USA)
A$73,400 (Australia) |
| Body type | Coupe SUV |
| World premiere | Friday, January 10, 2025 |
| Delivery start | March 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 622 km (387 miles) |
| WLTP consumption | 12.70 kWh/100km(4.9 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 14.2 kWh/100km(4.4 mi/kWh ) |
| EPA range | 320-303 miles (515-488 km) |
| EPA consumption | 4.115.3-3.8 mi/kWh (15.3-16.2 kWh/100km ) |
| Basic trim CLTC range | 719 km (447 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 15 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 527 km (328 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 16.54 kWh/100km(3.8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 478 km (297 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 19.5 kWh/100km(3.2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 405 km (252 miles) |
| Top speed | 201 kph (125 mph) |
| Peak power | 331 kW (450.0 hp / 443.9 bhp) |
| Electrical torque output | 493 nm (363.8 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 5.6 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 355 mm (13.98") |
| Rear disc diameter | 335 mm (13.19") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold or Creep |
| Lift-up-regen levels | Standard / Low |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (standard) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 167 mm (6.57") |
| Length | 4797 mm (188.9") |
| Height | 1624 mm (63.9") |
| Width excluding mirrors | 1920 mm (75.6") |
| Width including mirrors | 2129 mm (83.8") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.23 / 2.65 m² (28.5 sq ft) |
| Wheelbase | 2890 mm (113.8") |
| Turning circle | 12.1 meter (476.4") |
| Curb weight | 1898 kg (4184.4 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2400 kg (5291.1 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 502 kg (1106.7 lbs) |
| Max trailer weight braked | 1600 kg (3527.4 lbs) |
| Trunk capacity | 854 liter (30.2 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 2158 liter (76.2 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 15" |
| Infotainment screen | Yes 15" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Not Available |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors | N/A |
| Cameras |
|
| Radar sensors | N/A |
| Lidar sensors | N/A |
| Battery gross | 82 kWh |
| Battery net | 79 kWh |
| Cathode Materials | |
| Nominal voltage | 345 V |
| Battery weight | |
| Pack configuration | 96s46p |
| Battery type | |
| Battery chemistry | |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 250 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 6 m 46 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 71.0 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 3 m 13 s |
| Average charging speed 10-100% | 67.5 kW |
| Charging time 10-80% | 33 m 29 s |
| Average charging speed 10-80% | 99.1 kW |
| Charging time 10-90% | 44 m 9 s |
| Average charging speed 10-90% | 85.9 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | Standard |
| Console design | Traditional console |
| Interior design |
All Black
Interior colors:
en common.color.NotSet
Black & White
Interior colors:
en common.color.NotSet
|
| Storage | N/A |
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard electric feature |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
255/45R19 / 255/45R19 255/40R20 / 255/40R20 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | standard:Car |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Standard feature |
| Parking surveillance | Standard feature |
| App name | Tesla |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |