| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | SUV |
| World premiere | Wednesday, March 17, 2021 |
| Delivery start | December 2021 |
| Model status | Discontinued |
| WLTP range | 425-372 km (264-231 miles) |
| WLTP consumption | 16.71-19.09 kWh/100km (3.7-3.3 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 19.3-22.5 kWh/100km (3.2-2.8 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 16.5 kWh/100km(3.8 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 430 km (267 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 19.5 kWh/100km(3.2 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 364 km (226 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 22.5 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 316 km (196 miles) |
| Top speed | 200 kph (124 mph) |
| Peak power | 240 kW (326.3 hp / 321.8 bhp) |
| Electrical torque output | 630 nm (464.9 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6.1 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | WRSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 348 mm (13.70") |
| Rear disc diameter | 330 mm (12.99") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold or Roll |
| Lift-up-regen levels | High / Moderate / Low |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 2 (Standard / Adaptive Air Suspension) |
| Suspension type front | Double wishbone / Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link / Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring / Air Spring |
| Spring type rear | Coil Spring / Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Unknown |
| Adjustable height rear | Unknown |
| Ground clearance | 202 mm (7.95") / 193 - 223 mm (7.60" - 8.78") |
| Length | 4953 mm (195.0") |
| Height | 1696 mm (66.8") |
| Width excluding mirrors | 1967 mm (77.4") |
| Width including mirrors | 2230 mm (87.8") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.25 / 2.82 m² (30.4 sq ft) |
| Wheelbase | 3000 mm (118.1") |
| Turning circle | 13 meter (511.8") |
| Curb weight | 2365 kg (5213.9 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 3010 kg (6635.9 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 645 kg (1422.0 lbs) |
| Max trailer weight braked | 2500 kg (5511.6 lbs) |
| Trunk capacity | 500 liter (17.7 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1750 liter (61.8 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Standard feature |
| Digital driver display | Yes 12.3" |
| Infotainment screen | Yes 14.9" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | HERE Technologies |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Unknown |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Optional feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Optional feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| Battery gross | 76.6 kWh |
| Battery net | 71 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 330 V |
| Battery weight | |
| Pack configuration | |
| Battery type | Cell to Module |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 148 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 2 m 44 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 67.9 kW |
| Charging time 10-100% | 59 m 10 s |
| Average charging speed 10-100% | 64.8 kW |
| Charging time 10-80% | 35 m 7 s |
| Average charging speed 10-80% | 84.9 kW |
| Charging time 10-90% | 45 m 36 s |
| Average charging speed 10-90% | 74.7 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Premium |
| Console design | Floating console |
| Interior design |
Atelier Mokka
Interior colors:
Brown
Atelier Oyster
Interior colors:
Beige
Black
Atelier Black
Interior colors:
Black
Atelier Stonegray
Interior colors:
Gray
Black
Suite Castanea
Interior colors:
Red
Black
Suite Amido
Interior colors:
Black
M Sport interior design Black/Atlas Grey
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 (10) |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Optional feature |
| Electric lumbar adjustment | Optional feature |
| Seat ventilation | Optional feature |
| Massage function | Optional feature |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Optional feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 7 |
| Wheel options | 5 |
| Wheel size (front/rear) |
255/55R20 / 255/55R20 255/50R21 / 255/50R21 275/40R22 / 275/40R22 |
| Available climate systems | 2 (standard, comfort) |
| Climate zones | standard:LeftFirstRow RightFirstRow/comfort:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Optional feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | My BMW |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |