| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$31,491 (Norway) |
| Body type | Coupe SUV |
| World premiere | Tuesday, July 13, 2021 |
| Delivery start | June 2022 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 403-359 km (250-223 miles) |
| WLTP consumption | 15.63-17.55 kWh/100km (4.0-3.5 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 17.6-18.5 kWh/100km (3.5-3.4 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 18.4 kWh/100km(3.4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 342 km (213 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 21.7 kWh/100km(2.9 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 290 km (180 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 24 kWh/100km(2.6 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 262 km (163 miles) |
| Top speed | 160 kph (99 mph) |
| Peak power | 160 kW (217.5 hp / 214.6 bhp) |
| Electrical torque output | 300 nm (221.4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7.5 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | WRSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 320 mm (12.60") |
| Rear disc diameter | 330 mm (12.99") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Creep |
| Lift-up-regen levels | D / B |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 185 mm (7.28") |
| Length | 4595 mm (180.9") |
| Height | 1660 mm (65.4") |
| Width excluding mirrors | 1850 mm (72.8") |
| Width including mirrors | 2172 mm (85.5") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.297 / 2.74 m² (29.5 sq ft) |
| Wheelbase | 2775 mm (109.3") |
| Turning circle | 10.8 meter (425.2") |
| Curb weight | 1875 kg (4133.7 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2400 kg (5291.1 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 525 kg (1157.4 lbs) |
| Max trailer weight braked | 750 kg (1653.5 lbs) |
| Trunk capacity | 468 liter (16.5 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1490 liter (52.6 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with limited buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | TomTom |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Unknown |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Optional feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Not Available |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Optional feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors | — |
| Cameras | — |
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 66 kWh |
| Battery net | 63 kWh |
| Cathode Materials | NMC811 |
| Nominal voltage | 352 V |
| Battery weight | 450.7 kg (993.6 lbs) |
| Pack configuration | 96s3p |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | NMC811 |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 130 kW |
| Charging time 0 - 100% | 52 m 58 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 71.4 kW |
| Charging time 10-100% | 48 m 56 s |
| Average charging speed 10-100% | 69.5 kW |
| Charging time 10-80% | 31 m 27 s |
| Average charging speed 10-80% | 84.1 kW |
| Charging time 10-90% | 38 m 49 s |
| Average charging speed 10-90% | 77.9 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | High quality |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
Gray
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Standard feature, optional electric |
| Seat height adjustment | Standard feature, optional electric |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Optional feature |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Seat ventilation | Optional feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature, outer seats |
| Seat heating | Optional feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 9 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
235/55R19 / 235/55R19 255/45R20 / 255/45R20 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Optional feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Optional feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | MyNissan |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | Yes |