| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | Crossover |
| World premiere | Wednesday, June 1, 2022 |
| Delivery start | January 2023 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 402-396 km (250-246 miles) |
| WLTP consumption | 12.64-12.83 kWh/100km (4.9-4.8 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 15.4-15.6 kWh/100km (4.0-4.0 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 12.9 kWh/100km(4.8 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 394 km (245 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 19 kWh/100km(3.3 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 267 km (166 miles) |
| Top speed | 150 kph (93 mph) |
| Peak power | 115 kW (156.4 hp / 154.2 bhp) |
| Electrical torque output | 260 nm (191.9 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 9 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 330 mm (12.99") |
| Rear disc diameter | 268 mm (10.55") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | D / B |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Progressive Hydraulic Cushions) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Torsion beam |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 170 mm (6.69") |
| Length | 4118 mm (162.1") |
| Height | 1534 mm (60.4") |
| Width excluding mirrors | 1802 mm (70.9") |
| Width including mirrors | 1988 mm (78.3") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.29 / Unknown |
| Wheelbase | 2558 mm (100.7") |
| Turning circle | 10.9 meter (429.1") |
| Curb weight | 1550 kg (3417.2 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2008 kg (4426.9 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 458 kg (1009.7 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 350 liter (12.4 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1050 liter (37.1 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | TomTom |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Optional feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Not Available |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 54 kWh |
| Battery net | 50.8 kWh |
| Cathode Materials | NMC811 |
| Nominal voltage | 377 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | 102s1p |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | NMC811 |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 100 kW |
| Charging time 0 - 100% | 54 m 26 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 56.0 kW |
| Charging time 10-100% | 50 m 18 s |
| Average charging speed 10-100% | 54.5 kW |
| Charging time 10-80% | 29 m 6 s |
| Average charging speed 10-80% | 73.3 kW |
| Charging time 10-90% | 37 m 28 s |
| Average charging speed 10-90% | 65.1 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Standard |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Standard feature, optional electric |
| Seat height adjustment | Standard feature, optional electric |
| Backrest angle adjustment | Standard feature, optional electric |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Optional feature |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 5 |
| Wheel options | 5 |
| Wheel size (front/rear) |
215/60R17 / 215/60R17 215/55R18 / 215/55R18 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Single-zone climate control:Driver |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Optional feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | MyCitroën |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | No |