| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr249,375 (Norge) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | tirsdag den 5. september 2023 |
| Leveringsstart | marts 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 500 km (311 miles) |
| WLTP-forbrug | 17,40 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 18,5 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 435 km (270 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 378 km (235 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 335 km (208 miles) |
| Topfart | 175 kph (109 mph) |
| Spidseffekt | 160 kW (217,5 hp / 214,6 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 329 nm (242,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 9,6 s |
| Drivtype | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Standard / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 150 mm (5,91") |
| Længde | 4785 mm (188,4") |
| Højde | 1668 mm (65,7") |
| Bredde uden spejle | 1890 mm (74,4") |
| Bredde inkl. spejle | 2085 mm (82,1") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,32 / Unknown |
| Akselafstand | 2765 mm (108,9") |
| Vendediameter | 11 meter (433,1") |
| Egenvægt | 2147 kg (4733,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2557 kg (5637,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 410 kg (903,9 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1300 kg (2866,0 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 425 liter (15,0 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1439 liter (50,8 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 15,6" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Unknown |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Unknown |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Ikke tilgængelig |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| Bruttobatterikapacitet | 87 kWh |
| Netto batterikapacitet | 87 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 512 V |
| Batterivægt | 588 kg (1296,3 lbs) |
| Pakkeopsætning | 160s1p |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 140 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 17 m 49 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 67,1 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 11 m 42 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 65,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 43 m 5 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 84,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 52 m 45 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 79,2 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
standard
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 4 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 4 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/50R19 / 235/50R19 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | BYD |
| Skift opladningsmål | No |
| Se bilens placering | No |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | No |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |