| Model | YangWang U7 EV 5-seat Luxury MY2025 MY2026 |
|---|---|
| Startpris | ~kr639,722 (Kina) |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | torsdag den 25. april 2024 |
| Leveringsstart | juni 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 800 km (497 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 270 kph (168 mph) |
| Spidseffekt | 960 kW (1305,2 hp / 1287,4 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 1680 nm (1239,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,5 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | To motorer på for- og bagaksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) |
| Forreste skivediameter | 390 mm (15,35") |
| Bageste skivediameter | 390 mm (15,35") |
| Type forreste skive | Keramisk |
| Type bagbremsskiver | Keramisk |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 () |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 120 mm (4,72") |
| Længde | 5265 mm (207,3") |
| Højde | 1517 mm (59,7") |
| Bredde uden spejle | 1998 mm (78,7") |
| Bredde inkl. spejle | 2180 mm (85,8") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,4 / Unknown |
| Akselafstand | 3160 mm (124,4") |
| Vendediameter | 9,7 meter (381,9") |
| Egenvægt | 3095 kg (6823,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2625 kg (5787,1 lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | -470 kg (-1036,2 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 200 liter (7,1 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | |
| HMI-type | |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Unknown |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 10" |
| Infotainment-skærm | Yes 11" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Unknown |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Unknown |
| Stemmevejledning | Unknown |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Ikke tilgængelig |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Unknown |
| Automatisk nødstyring | Unknown |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Unknown |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Unknown |
| Træthedsalarm | Unknown |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Unknown |
| Blindsoneadvarsel | Unknown |
| Udstigningsadvarsel | Unknown |
| Kollisionsadvarsel | Unknown |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer | — |
| Kameraer | — |
| Radarsensorer | — |
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 135,5 kWh |
| Netto batterikapacitet | 129 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 800 V |
| Batterivægt | 903 kg (1990,8 lbs) |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 500 kW |
| Ladetid 0–100% | 44 m 8 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 175,3 kW |
| Ladetid 10–100% | 40 m 27 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 172,2 kW |
| Ladetid 10–80% | 15 m 0 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 360,9 kW |
| Ladetid 10–90% | 19 m 56 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 310,4 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Unknown |
| Manuel batteriopvarmning | Unknown |
| Interiørkategori | — |
| Interiørkvalitet | da Interior.Quality.NotSet |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign | |
| Opbevaring | N/A |
| Antal siddepladser | 2 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Unknown |
| Sædevarme | Unknown |
| Sædeventilation | Unknown |
| Massagefunktion | Unknown |
| Elektrisk lændestøttejustering | Unknown |
| Nedfældelige sæder | Unknown |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
275/35R21 / 325/30R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :Car |
| Forklimatisering | Unknown |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags | N/A |
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Unknown |
| Alarmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsovervågning | Unknown |
| Appnavn | |
| Skift opladningsmål | Unknown |
| Se bilens placering | Unknown |
| Lås/oplås bil | Unknown |
| Åbn/luk vinduer | Unknown |
| Start/Stop-forvarmning | Unknown |
| Fjernparkering | Unknown |
| Planlæg opladning | Unknown |
| Se kørselsjournal | Unknown |
| Aktiver horn/lygter | Unknown |