| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | tirsdag den 19. november 2019 |
| Leveringsstart | maj 2020 |
| Modelstatus | Udfaset |
| WLTP-rækkevidde | 374-344 km (232-214 miles) |
| WLTP-forbrug | 22,99-25,00 kWh/100km (2,7-2,5 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 26,1-28,4 kWh/100km (2,4-2,2 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 453 km (282 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 24,5 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 351 km (218 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 25,5 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 337 km (209 miles) |
| Topfart | 200 kph (124 mph) |
| Spidseffekt | 320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) (370 kW (503,1 hp / 496,2 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | 561 nm (414,0 ft-lb) (973 nm (718,1 ft-lb) med boost) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 6,6 s (4,5 s med boost) |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor foran og to motorer på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 400 mm (15,75") |
| Bageste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Low / Mid / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Adaptive Air Suspension Sport) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 152 - 248 mm (5,98" - 9,76") |
| Længde | 4901 mm (193,0") |
| Højde | 1629 mm (64,1") |
| Bredde uden spejle | 1935 mm (76,2") |
| Bredde inkl. spejle | 2189 mm (86,2") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,28 / 2,71 m² (29,2 sq ft) |
| Akselafstand | 2927 mm (115,2") |
| Vendediameter | 11,6 meter (456,7") |
| Egenvægt | 2655 kg (5853,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 3280 kg (7231,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 625 kg (1377,9 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1800 kg (3968,3 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 555 liter (19,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1594 liter (56,3 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes (2 Muligheder) 10,1" 8,6" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Valgfri funktion |
| Android Auto-understøttelse | Valgfri funktion |
| Kortleverandør | Here Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Valgfri funktion |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Standardfunktion |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Valgfri funktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Valgfri funktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Valgfri funktion |
| Kollisionsadvarsel | Valgfri funktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Valgfri funktion |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| Bruttobatterikapacitet | 95 kWh |
| Netto batterikapacitet | 86 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 396 V |
| Batterivægt | 700 kg (1543,2 lbs) |
| Pakkeopsætning | 108s4p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 150 kW |
| Ladetid 0–100% | 45 m 17 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 113,9 kW |
| Ladetid 10–100% | 40 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 114,1 kW |
| Ladetid 10–80% | 26 m 33 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 136,0 kW |
| Ladetid 10–90% | 32 m 19 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 127,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 3 (s-line sport, s sport, multicontour) |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 2, 2, 14 |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion / Ikke tilgængelig / Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Valgfri funktion / Ikke tilgængelig / Standardfunktion |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Hukommelse | Ukendt / Ukendt / Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig / Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig / Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 61 |
| Fælgalternativer | 4 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
285/45R20 / 285/45R20 285/40R21 / 285/40R21 285/35R22 / 285/35R22 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (2-zone, 4-zone) |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow/4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Valgfri funktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My Audi |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | No |