| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr349,950 (Spanien) |
| Karrosseritype | Coupé-SUV |
| Verdenspremiere | tirsdag den 12. september 2023 |
| Leveringsstart | februar 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 527-512 km (328-318 miles) |
| WLTP-forbrug | 13,85-14,26 kWh/100km (4,5-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 16,7-17,4 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 456 km (283 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 348 km (216 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 332 km (206 miles) |
| Topfart | 170 kph (106 mph) |
| Spidseffekt | 157 kW (213,5 hp / 210,5 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 345 nm (254,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 8,8 s |
| Drivtype | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 302 mm (11,89") |
| Bageste skivediameter | 268 mm (10,55") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Medium / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Torsionsbjælke |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 198 mm (7,80") |
| Længde | 4542 mm (178,8") |
| Højde | 1641 mm (64,6") |
| Bredde uden spejle | 1895 mm (74,6") |
| Bredde inkl. spejle | 2108 mm (83,0") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,28 / Unknown |
| Akselafstand | 2739 mm (107,8") |
| Vendediameter | 10,6 meter (417,3") |
| Egenvægt | 2008 kg (4426,9 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2640 kg (5820,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 632 kg (1393,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1250 kg (2755,8 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 520 liter (18,4 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1480 liter (52,3 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes (2 Muligheder) 10" 21" |
| Infotainment-skærm | Yes (2 Muligheder) 10" 21" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Valgfri funktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 77 kWh |
| Netto batterikapacitet | 73 kWh |
| Katodematerialer | NMC811 |
| Nominel spænding | 377 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 102s1p |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | NMC811 |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 160 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 13 m 38 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 59,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 8 m 25 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 57,6 kW |
| Ladetid 10–80% | 32 m 44 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 93,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 46 m 57 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 74,6 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 4
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Valgfri elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/55R19 / 235/55R19 235/50R20 / 235/50R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Unknown |
| Alarmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsovervågning | Unknown |
| Appnavn | Peugeot App |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | No |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |