| Model | |
|---|---|
| Startpris | kr596,400 |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | måndag 19 augusti 2024 |
| Leveransstart | december 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 582-558 km (362-347 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,75-14,34 kWh/100km (4,5-4,3 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15,9-16,9 kWh/100km (3,9-3,7 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 17,5 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 457 km (284 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 21,5 kWh/100km(2,9 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 372 km (231 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23,5 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 340 km (211 miles) |
| Toppfart | 185 km/h (115 mph) |
| Toppeffekt | 168 kW (228,4 hp / 225,3 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 350 nm (258,3 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,3 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 345 mm (13,58") |
| Diameter bakre bromsskiva | 345 mm (13,58") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | 0 / 1 / 2 / 3 / 4 |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 160 mm (6,30") |
| Length | 4695 mm (184,8") |
| Height | 1550 mm (61,0") |
| Bredd exklusive speglar | 1880 mm (74,0") |
| Bredd inklusive speglar | 1955 mm (77,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / Unknown |
| Hjulbas | 2900 mm (114,2") |
| Svängradie | 11,9 meter (468,5") |
| Tjänstevikt | 2075 kg (4574,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2600 kg (5732,0 lbs) |
| Max taklast | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 525 kg (1157,4 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 480 liter (17,0 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1260 liter (44,5 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 12,3" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 84 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 80 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 697 V |
| Batterivikt | 476,2 kg (1049,8 lbs) |
| Paketkonfiguration | 192s2p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 260 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 15 m 38 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 63,5 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 13 m 5 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 59,1 kW |
| Laddningstid 10-80% | 19 m 33 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 171,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 32 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 118,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 6
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Valfri elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 9 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/55R19 / 235/55R19 255/45R20 / 255/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | KIA Connect |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |