| Model | |
|---|---|
| Startpris | kr508,300 |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | torsdag 23 maj 2024 |
| Leveransstart | november 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 600-560 km (373-348 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,00-13,93 kWh/100km (4,8-4,5 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 14,9-16,2 kWh/100km (4,2-3,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 488 km (303 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 411 km (255 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 355 km (221 miles) |
| Toppfart | 170 km/h (106 mph) |
| Toppeffekt | 150 kW (203,9 hp / 201,2 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 283 nm (208,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,7 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 345 mm (13,58") |
| Diameter bakre bromsskiva | 345 mm (13,58") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | 0 / 1 / 2 / 3 |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 140 mm (5,51") |
| Length | 4300 mm (169,3") |
| Height | 1560 mm (61,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1850 mm (72,8") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,263 / Unknown |
| Hjulbas | 2680 mm (105,5") |
| Svängradie | 10,4 meter (409,4") |
| Tjänstevikt | 1810 kg (3990,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2355 kg (5191,9 lbs) |
| Max taklast | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 545 kg (1201,5 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1000 kg (2204,6 lbs) |
| Bagagevolym | 460 liter (16,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1251 liter (44,2 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Unknown |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 30" |
| Infotainmentskärm | Yes 30" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 81,4 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 78 kWh |
| Katodmaterial | |
| Nominell spänning | 343 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | — |
| batterikemi | — |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 128 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 43 m 0 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 45,4 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 38 m 27 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 42,8 kW |
| Laddningstid 10-80% | 32 m 45 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 100,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 48 m 18 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 77,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Air/earth Medium Gray
Interiörfärger:
Grå
Mörkgrå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Earth Light Gray
Interiörfärger:
Ljusgrå
Mörkgrå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Air / Earth Navy interior
Interiörfärger:
Ljusgrå
Blå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
GT-Line
Interiörfärger:
Svart
Vit
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standardfunktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 8 |
| Fälgalternativ | 3 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/60R17 / 215/60R17 215/50R19 / 215/50R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Kia Connect |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |