| Model |
|
|---|---|
| Startpris | kr579,000 |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | onsdag 5 november 2025 |
| Leveransstart | maj 2026 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 415 km (258 miles) |
| WLTP-förbrukning | 15,42 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 512 km (318 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 427 km (265 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 305 km (190 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 291 km (181 miles) |
| Toppfart | 190 km/h (118 mph) |
| Toppeffekt | 365 kW (496,3 hp / 489,5 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 573 nm (422,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,7 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Diameter bakre bromsskiva | 333 mm (13,11") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Low / Medium / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard Coil Suspension) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 191 mm (7,52") |
| Length | 4432 mm (174,5") |
| Height | 1572 mm (61,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1836 mm (72,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2025 mm (79,7") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / Unknown |
| Hjulbas | 2750 mm (108,3") |
| Svängradie | 11,5 meter (452,8") |
| Tjänstevikt | 1960 kg (4321,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2510 kg (5533,6 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 550 kg (1212,5 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 404 liter (14,3 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1247 liter (44,0 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 8,8" |
| Infotainmentskärm | Yes 14,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 66 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 64 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 392 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 150 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 24 m 2 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 45,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 19 m 26 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 43,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 31 m 32 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 85,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 49 m 56 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 61,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Black & Gray
Interiörfärger:
Svart
Ljusgrå
Black & Red
Interiörfärger:
Svart
Röd
Black & White
Interiörfärger:
Svart
Vit
Black & Orange
Interiörfärger:
Svart
Orange
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
245/45R20 / 245/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Dual-zone climate:FrontLeft FrontRight |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | ZEEKR |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |