| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr431,061 (Spanien) |
| Karossform | Halvkombi |
| Världspremiär | torsdag 6 juli 2023 |
| Leveransstart | november 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 410 km (255 miles) |
| WLTP-förbrukning | 12,39 kWh/100km(5,0 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15,3-15,9 kWh/100km (4,1-3,9 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16,4 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 310 km (193 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 18,8 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 270 km (168 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 203 km (126 miles) |
| Toppfart | 170 km/h (106 mph) |
| Toppeffekt | 115 kW (156,4 hp / 154,2 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 260 nm (191,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 9,8 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 330 mm (12,99") |
| Diameter bakre bromsskiva | 268 mm (10,55") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / B |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Torsionsbalk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 140 mm (5,51") |
| Length | 4367 mm (171,9") |
| Height | 1441 mm (56,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1852 mm (72,9") |
| Bredd inklusive speglar | 2062 mm (81,2") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / 2,24 m² (24,1 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2675 mm (105,3") |
| Svängradie | 10,95 meter (431,1") |
| Tjänstevikt | 1684 kg (3712,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2110 kg (4651,7 lbs) |
| Max taklast | 70 kg (154,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 426 kg (939,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 361 liter (12,7 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1271 liter (44,9 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 54 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 50,8 kWh |
| Katodmaterial | NMC811 |
| Nominell spänning | 377 V |
| Batterivikt | 340 kg (749,6 lbs) |
| Paketkonfiguration | 102s1p |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC811 |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 100 kW |
| Laddningstid 0-100% | 58 m 14 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 52,3 kW |
| Laddningstid 10-100% | 53 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 51,1 kW |
| Laddningstid 10-80% | 29 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 72,4 kW |
| Laddningstid 10-90% | 40 m 24 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 60,3 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 5 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/60R17 / 215/60R17 215/55R18 / 215/55R18 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My Peugeot |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |