| Model | |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | söndag 12 juli 2020 |
| Leveransstart | juli 2020 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 521 km (324 miles) |
| WLTP-förbrukning | 15,93 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 18,5 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 395 km (246 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 361 km (224 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 332 km (206 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 380 kW (516,7 hp / 509,6 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,9 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Diameter bakre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Strong / Standard |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 125 mm (4,92") |
| Length | 4995 mm (196,7") |
| Height | 1495 mm (58,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1910 mm (75,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2134 mm (84,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,233 / Unknown |
| Hjulbas | 2920 mm (115,0") |
| Svängradie | 12,3 meter (484,3") |
| Tjänstevikt | 2250 kg (4960,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2660 kg (5864,3 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 410 kg (903,9 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 410 liter (14,5 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Baidu |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 85,4 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 83 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 569 V |
| Batterivikt | 592 kg (1305,1 lbs) |
| Paketkonfiguration | 178s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 120 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 6 m 13 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 75,2 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 0 m 37 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 73,9 kW |
| Laddningstid 10-80% | 35 m 43 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 97,6 kW |
| Laddningstid 10-90% | 45 m 1 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 88,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Brown
Interiörfärger:
Svart
Brun
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Gray
Interiörfärger:
Svart
Grå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/40R22 / 265/40R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | BYD |
| Ändra laddningsmål | No |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | No |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |