| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr293,380 (Norge) |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | måndag 13 juni 2022 |
| Leveransstart | september 2022 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 435 km (270 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,18 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 166 kWh/100km(0,4 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 411 km (255 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 294 km (183 miles) |
| Toppfart | 160 km/h (99 mph) |
| Toppeffekt | 150 kW (203,9 hp / 201,2 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 250 nm (184,5 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,9 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 310 mm (12,20") |
| Diameter bakre bromsskiva | 272 mm (10,71") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D1 / D2 / D3 / DAdaptive |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 4287 mm (168,8") |
| Height | 1516 mm (59,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1836 mm (72,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2060 mm (81,1") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,279 / Unknown |
| Hjulbas | 2705 mm (106,5") |
| Svängradie | 10,6 meter (417,3") |
| Tjänstevikt | 1715 kg (3780,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2133 kg (4702,5 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 418 kg (921,5 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Bagagevolym | 363 liter (12,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1165 liter (41,1 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 64 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 61,7 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | — |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 104s1p |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 135 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 25 m 20 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 43,4 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 20 m 52 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 41,2 kW |
| Laddningstid 10-80% | 27 m 28 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 94,3 kW |
| Laddningstid 10-90% | 38 m 25 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 77,1 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 2
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk förare, standard manuell passagerare |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/50R17 / 215/50R17 235/45R18 / 235/45R18 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Single zone climate control:Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MG iSMART |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |