| Model | Lotus Eletre 600 2025 2026 |
|---|---|
| Startpris | ~kr1,173,232 (Storbritannien) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | fredag 29 januari 2021 |
| Leveransstart | mars 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 600-490 km (373-304 miles) |
| WLTP-förbrukning | 18,17-22,24 kWh/100km (3,4-2,8 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 250 km/h (155 mph) |
| Toppeffekt | 450 kW (611,8 hp / 603,5 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 710 nm (524,0 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,5 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 412 mm (16,22") |
| Diameter bakre bromsskiva | 397 mm (15,63") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Medium / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 () |
| Fjädringstyp fram | Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 162 - 212 mm (6,38" - 8,35") |
| Length | 5103 mm (200,9") |
| Height | 1630 mm (64,2") |
| Bredd exklusive speglar | 2019 mm (79,5") |
| Bredd inklusive speglar | 2135 mm (84,1") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,26 / Unknown |
| Hjulbas | 3019 mm (118,9") |
| Svängradie | 12 meter (472,4") |
| Tjänstevikt | 2565 kg (5654,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2980 kg (6569,8 lbs) |
| Max taklast | 90 kg (198,4 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 415 kg (914,9 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2250 kg (4960,4 lbs) |
| Bagagevolym | 611 liter (21,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1532 liter (54,1 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,1" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Standardfunktion |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Unknown |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer | Ej tillgängligt |
| LiDAR-sensorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 111,9 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 109,0 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 709 V |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 367 kW |
| Laddningstid 0-100% | 51 m 11 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 127,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 48 m 21 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 121,7 kW |
| Laddningstid 10-80% | 20 m 21 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 224,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 29 m 51 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 175,3 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | |
| Interiörkvalitet | sv Interior.Quality.NotSet |
| Mittkonsolens design | sv Interior.ConsoleDesign.NotSet |
| Interiördesign | |
| Förvaring | Ej tillgängligt |
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 (10) |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Valfri funktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Okänd |
| Massagefunktion | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 2 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/50R20 / 285/45R20 275/40R22 / 315/35R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Unknown |
| Campingläge | Unknown |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Lotus Cars |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |