| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 7 oktober 2021 |
| Leveransstart | januari 2022 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 402 km (250 miles) |
| WLTP-förbrukning | 17,41 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 19,2 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 438 km (272 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 304 km (189 miles) |
| Toppfart | 160 km/h (99 mph) |
| Toppeffekt | 132 kW (179,5 hp / 177,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 410 nm (302,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,9 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D1 / D2 / D3 |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard Suspension) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 4674 mm (184,0") |
| Height | 1618 mm (63,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1919 mm (75,6") |
| Bredd inklusive speglar | 2097 mm (82,6") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | Unknown / Unknown |
| Hjulbas | 2805 mm (110,4") |
| Svängradie | Unknown |
| Tjänstevikt | 1810 kg (3990,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2288 kg (5044,2 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 478 kg (1053,8 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagevolym | 359 liter (12,7 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1396 liter (49,3 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer | — |
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 75 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 70 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 350 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Pouch |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 94 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 56 m 56 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 35,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 46 m 27 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 35,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 43 m 46 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 67,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 1 h 2 m 12 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 54,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Black Fabric
Interiörfärger:
Svart
Gray Fabric Leatherette
Interiörfärger:
Grå
Beige Alcantara Leatherette
Interiörfärger:
Beige
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
225/55R19 / 225/55R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MG iSMART |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |