| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr1,229,293 (USA) |
| Karossform | Kombi |
| Världspremiär | torsdag 4 mars 2021 |
| Leveransstart | juli 2021 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 490-416 km (304-258 miles) |
| WLTP-förbrukning | 17,08-20,12 kWh/100km (3,6-3,1 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 21,4-24,8 kWh/100km (2,9-2,5 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18,5 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 452 km (281 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 22,0 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 380 km (236 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22,0 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 380 km (236 miles) |
| Toppfart | 220 km/h (137 mph) |
| Toppeffekt | 280 kW (380,7 hp / 375,5 bhp) (350 kW (475,9 hp / 469,4 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | nm ( ft-lb) (500 nm (369,0 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | s (5,1 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) / Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) / Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 360 mm (14,17") / 410 mm (16,14") |
| Diameter bakre bromsskiva | 358 mm (14,09") / 365 mm (14,37") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn / Karbidbelagd |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn / Karbidbelagd |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Sport |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Adaptive Air Suspension / Adaptive Air Suspension Offroad Design Package) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk / Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder / Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder / Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 126 - 176 mm (4,96" - 6,93") / 136 - 186 mm (5,35" - 7,32") |
| Length | 4974 mm (195,8") |
| Height | 1409 mm (55,5") |
| Bredd exklusive speglar | 1964 mm (77,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2144 mm (84,4") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,24 / 2,35 m² (25,3 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2904 mm (114,3") |
| Svängradie | 11,7 meter (460,6") |
| Tjänstevikt | 2245 kg (4949,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2885 kg (6360,3 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 640 kg (1411,0 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 446 liter (15,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1171 liter (41,4 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Unknown |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Valfri funktion |
| Android Auto-stöd | Valfri funktion |
| Kartleverantör | HERE Maps |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Unknown |
| Strålkastarspolare | Standardfunktion |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Valfri funktion |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer | — |
| Kameror | — |
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 93,4 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 83,7 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 725 V |
| Batterivikt | 339 kg (747,4 lbs) |
| Paketkonfiguration | 198s2p |
| Batterityp | Pouch |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 270 kW |
| Laddningstid 0-100% | 51 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 97,5 kW |
| Laddningstid 10-100% | 48 m 30 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 93,2 kW |
| Laddningstid 10-80% | 18 m 21 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 191,4 kW |
| Laddningstid 10-90% | 29 m 24 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 136,6 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Lyx |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Grå
Brun
Röd
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5, 4) |
| Alternativ för framsäten | 3 (Comfort, Comfortseats with memory, Sportsseats Plus) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8, 10, 14 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Okänd / Okänd / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion / Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Lackfärger | 17 |
| Fälgalternativ | 8 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
225/55R19 / 275/45R19 245/45R20 / 285/40R20 265/35R21 / 305/30R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Porsche Connect |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |