| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr441,601 (Storbritannien) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | söndag 5 maj 2024 |
| Leveransstart | oktober 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 430-410 km (267-255 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,00-14,68 kWh/100km (4,4-4,2 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 401 km (249 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 274 km (170 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 262 km (163 miles) |
| Toppfart | 175 km/h (109 mph) |
| Toppeffekt | 160 kW (217,5 hp / 214,6 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 320 nm (236,2 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,9 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 302 mm (11,89") |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Auto / Low / Medium / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 170 - 173 mm (6,69" - 6,81") |
| Length | 4615 mm (181,7") |
| Height | 1670 mm (65,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1901 mm (74,8") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,269 / Unknown |
| Hjulbas | 2750 mm (108,3") |
| Svängradie | 10,8 meter (425,2") |
| Tjänstevikt | 1740 kg (3836,0 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2215 kg (4883,2 lbs) |
| Max taklast | 50 kg (110,2 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 475 kg (1047,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 461 liter (16,3 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1877 liter (66,3 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes (2 Alternativ) 10,2" 15,4" |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 62 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 60,2 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | — |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 100 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 8 m 23 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 52,8 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 4 m 27 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 50,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 30 m 1 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 84,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 41 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 69,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Midnight
Interiörfärger:
Blå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Cloud
Interiörfärger:
Beige
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 4 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
225/55R18 / 225/55R18 235/50R19 / 235/50R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Dual zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My Geely |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |