| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr521,630 (USA) |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | tisdag 19 mars 2019 |
| Leveransstart | mars 2020 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 600 km (373 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,17 kWh/100km(4,7 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,9-17,1 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | 310-292 miles (499-470 km) |
| EPA-förbrukning | 3,915,8-3,7 mi/kWh (15,8-16,8 kWh/100km ) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 688 km (428 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 527 km (328 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 16,54 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 478 km (297 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 405 km (252 miles) |
| Toppfart | 217 km/h (135 mph) |
| Toppeffekt | 250 kW (339,9 hp / 335,3 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 450 nm (332,1 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,9 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Diameter bakre bromsskiva | 335 mm (13,19") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 167 mm (6,57") |
| Length | 4751 mm (187,0") |
| Height | 1624 mm (63,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1921 mm (75,6") |
| Bredd inklusive speglar | 2129 mm (83,8") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,23 / 2,65 m² (28,5 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2890 mm (113,8") |
| Svängradie | 12,1 meter (476,4") |
| Tjänstevikt | 1959 kg (4318,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2600 kg (5732,0 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 641 kg (1413,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 854 liter (30,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 2158 liter (76,2 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 15" |
| Infotainmentskärm | Yes 15" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer | Ej tillgängligt |
| Kameror |
|
| Radarsensorer | Ej tillgängligt |
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 82 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 79 kWh |
| Katodmaterial | |
| Nominell spänning | 357 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 96s46p |
| Batterityp | — |
| batterikemi | — |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 250 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 6 m 46 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 71,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 3 m 13 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 67,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 33 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 99,1 kW |
| Laddningstid 10-90% | 44 m 9 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 85,9 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
All Black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Black & White
Interiörfärger:
Svart
Vit
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5, 7) |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 3 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/45R19 / 255/45R19 255/40R20 / 255/40R20 255/35R21 / 275/35R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | standard:Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Tesla |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |