| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | torsdag 28 december 2023 |
| Leveransstart | mars 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 700 km (435 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 13 kWh/100km(4,8 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 562 km (349 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 15,3 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 477 km (296 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 456 km (283 miles) |
| Toppfart | 210 km/h (131 mph) |
| Toppeffekt | 220 kW (299,1 hp / 295,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 400 nm (295,2 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,28 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / D1 / D2 / D3 |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Double Wishbone Front / Multilink Rear) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 4997 mm (196,7") |
| Height | 1455 mm (57,3") |
| Bredd exklusive speglar | 1963 mm (77,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2163 mm (85,2") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,195 / 2,43 m² (26,2 kvadratfot) |
| Hjulbas | 3000 mm (118,1") |
| Svängradie | 11,4 meter (448,8") |
| Tjänstevikt | 1980 kg (4365,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2430 kg (5357,2 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 450 kg (992,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 517 liter (18,3 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Unknown |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Amap |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Standardfunktion |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 73,6 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 73 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 400 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 170 kW |
| Laddningstid 0-100% | 46 m 27 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 94,3 kW |
| Laddningstid 10-100% | 42 m 40 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 92,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 25 m 10 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 121,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 32 m 30 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 107,8 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Obsidian Black
Interiörfärger:
Svart
Sunset Red
Interiörfärger:
Röd
Galaxy Gray
Interiörfärger:
Grå
Misty Purple
Interiörfärger:
Purpur
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, yttre säten |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 9 |
| Fälgalternativ | 4 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
245/45R19 / 245/45R19 245/40R20 / 265/40R20 245/35R21 / 265/35R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Xiaomi Auto |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |