| Model | |
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€40,075 (Norja) |
| Kori | SUV |
| Maailmanensi-ilta | perjantai 9. toukokuuta 2025 |
| Toimitusten aloitus | heinäkuu 2025 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 586-545 km (364-339 maili) |
| WLTP-kulutus | 13,14-14,13 kWh/100km (4,7-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 14,8-16 kWh/100km (4,2-3,9 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 15,5 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 497 km (309 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 18,5 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 416 km (258 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 367 km (228 maili) |
| Huippunopeus | 180 km/h (112 mp/h) |
| Huipputeho | 210 kW (285,5 hv / 281,6 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 545 nm (402,2 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6,7 s |
| Vetotapa | RWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (2 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Rumpujarru |
| Etulevyn halkaisija | 358 mm (14,09") |
| Takalevyn halkaisija | rumpujarru |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | rumpujarru |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Roll-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | High / Medium |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 3 (Standard / Sport / Adaptive) |
| Etujousitus | MacPherson-joustintuki / MacPherson-joustintuki / MacPherson-joustintuki |
| Takajousitus | Monilinkki / Monilinkki / Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi / Kierrejousi / Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi / Kierrejousi / Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Unknown |
| Mukautuva takainen vaimennus | Unknown |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 186 mm (7,32") / 171 mm (6,73") / 178 mm (7,01") |
| Pituus | 4658 mm (183,4") |
| Korkeus | 1622 mm (63,9") |
| Leveys ilman peilejä | 1879 mm (74,0") |
| Leveys peileineen | 2148 mm (84,6") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,248 / Unknown |
| Akseliväli | 2766 mm (108,9") |
| Kääntösäde | 10,8 metri (425,2") |
| Omamassa | 2066 kg (4554,7 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2650 kg (5842,2 lbs) |
| Katon kuormaraja | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 584 kg (1287,5 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 1000 kg (2204,6 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 585 litra (20,7 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1710 litra (60,4 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 5,3" |
| Infotainment-näyttö | Yes 13" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | TomTom |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | No |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Ei saatavilla |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Ei saatavilla |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | — |
| ADAS-prosessorit | — |
| Akun bruttokapasiteetti | 82 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 77 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 350 V |
| Akun paino | — |
| Akkupaketin kokoonpano | 96s3p |
| Akkutyyppi | Kenno akkumoduuliin |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 135 kW |
| Latausaika 0–100 % | 1 h 3 m 51 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 72,3 kW |
| Latausaika 10–100 % | 59 m 55 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 69,4 kW |
| Latausaika 10–80 % | 28 m 13 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 114,6 kW |
| Latausaika 10–90 % | 40 m 2 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 92,3 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Kuljettajakeskeinen |
| Sisätilan laatu | Korkealaatuinen |
| Keskikonsolin muotoilu | Kaksitasoinen keskikonsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Loft
Sisätilan värit:
Musta
Tummanharmaa
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
Lodge
Sisätilan värit:
Musta
Harmaa
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
Lounge
Sisätilan värit:
Musta
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
Suite
Sisätilan värit:
Harmaa
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
ecoSuite
Sisätilan värit:
Ruskea
Istuimien värit: 1
L & K Shell
Sisätilan värit:
Musta
Beige
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
Sportline
Sisätilan värit:
Musta
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 2 (Comfort, Sport) |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | N/A, N/A |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio-ominaisuus, valinnainen sähkö-ominaisuus / Vakio-ominaisuus, valinnainen sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus, valinnainen sähkö-ominaisuus / Vakio-ominaisuus, valinnainen sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus, valinnainen sähkö-ominaisuus / Vakio-ominaisuus, valinnainen sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Ei saatavilla / Vakio-ominaisuus, valinnainen sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus / Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla / Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla / Vakio-ominaisuus, matkustajan istuin |
| Muisti | Valinnainen ominaisuus / Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio-ominaisuus, matkustajan istuin / Vakio-ominaisuus, valinnainen sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla / Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Valinnainen ominaisuus / Valinnainen ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Ei saatavilla |
| Istuinlämmitys | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Maalivärit | 10 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
235/50R20 / 255/45R20 235/45R21 / 255/40R21 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 2 (2-zone Climatronic, 3-zone Climatronic) |
| Ilmastointivyöhykkeet | 2-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow/3-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Ei saatavilla |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Valinnainen ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Ei saatavilla |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | MySkoda |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | No |