| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€61,550 (Saksa) |
| Kori | Sedan |
| Maailmanensi-ilta | torstai 14. heinäkuuta 2022 |
| Toimitusten aloitus | marraskuu 2022 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 583-519 km (362-323 maili) |
| WLTP-kulutus | 12,69-14,26 kWh/100km (4,9-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 15,1-16,9 kWh/100km (4,1-3,7 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 493 km (306 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 411 km (255 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 352 km (219 maili) |
| Huippunopeus | 185 km/h (115 mp/h) |
| Huipputeho | 239 kW (324,9 hv / 320,5 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 605 nm (446,5 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 5,1 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (2 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 345 mm (13,58") |
| Takalevyn halkaisija | 345 mm (13,58") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | D / D1 / D2 / D3 |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Standard Suspension) |
| Etujousitus | MacPherson-joustintuki |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Ei saatavilla |
| Mukautuva takainen vaimennus | Ei saatavilla |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 141 mm (5,55") |
| Pituus | 4855 mm (191,1") |
| Korkeus | 1495 mm (58,9") |
| Leveys ilman peilejä | 1880 mm (74,0") |
| Leveys peileineen | 2073 mm (81,6") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,28 / Unknown |
| Akseliväli | 2950 mm (116,1") |
| Kääntösäde | 11,8 metri (464,6") |
| Omamassa | 2020 kg (4453,3 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2520 kg (5555,6 lbs) |
| Katon kuormaraja | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 401 litra (14,2 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1578 litra (55,7 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttöpainotteinen, rajoitetuilla painikkeilla |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | No |
| Infotainment-näyttö | No |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | Hyundai / HERE |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | No |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Ei saatavilla |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | — |
| fi Sensors.Processors |
|
| Akun bruttokapasiteetti | 77,4 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 74 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 697 V |
| Akun paino | 479 kg (1056,0 lbs) |
| Akkupaketin kokoonpano | 192s2p |
| Akkutyyppi | Kenno akkumoduuliin |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 233 kW |
| Latausaika 0–100 % | 38 m 42 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 114,7 kW |
| Latausaika 10–100 % | 36 m 21 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 109,9 kW |
| Latausaika 10–80 % | 16 m 34 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 187,6 kW |
| Latausaika 10–90 % | 21 m 20 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 166,5 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Minimalistinen |
| Sisätilan laatu | Normaali |
| Keskikonsolin muotoilu | — |
| Sisätilan muotoilu |
Standard
Sisätilan värit:
Musta
Harmaa
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 6 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Ei saatavilla |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Vakio-ominaisuus kuljettajalle, ei saatavilla matkustajalle |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Valinnainen sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Valinnainen ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Selkänojan kulman säätö | Tuntematon |
| Istuinlämmitys | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 9 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
225/55R18 / 225/55R18 245/40R20 / 245/40R20 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Ei saatavilla |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | MyHyundai |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |