| Model | Hyundai Ioniq 5 Long Range AWD |
|---|---|
| Lähtöhinta | Unknown |
| Kori | SUV |
| Maailmanensi-ilta | tiistai 23. helmikuuta 2021 |
| Toimitusten aloitus | heinäkuu 2021 |
| Mallin tila | Poistunut |
| WLTP-toimintamatka | 481-454 km (299-282 maili) |
| WLTP-kulutus | 15,38-16,30 kWh/100km (4,0-3,8 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 17,2-19,1 kWh/100km (3,6-3,3 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 308 km (191 maili) |
| Huippunopeus | 185 km/h (115 mp/h) |
| Huipputeho | 239 kW (324,9 hv / 320,5 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 605 nm (446,5 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 5,1 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 345 mm (13,58") |
| Takalevyn halkaisija | 330 mm (12,99") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | 0 / 1 / 2 / 3 |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Standard) |
| Etujousitus | MacPherson-joustintuki |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Ei saatavilla |
| Mukautuva takainen vaimennus | Ei saatavilla |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 160 mm (6,30") |
| Pituus | 4635 mm (182,5") |
| Korkeus | 1605 mm (63,2") |
| Leveys ilman peilejä | 1890 mm (74,4") |
| Leveys peileineen | 2134 mm (84,0") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,28 / Unknown |
| Akseliväli | 3000 mm (118,1") |
| Kääntösäde | 12 metri (472,4") |
| Omamassa | 2045 kg (4508,4 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2560 kg (5643,8 lbs) |
| Katon kuormaraja | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 515 kg (1135,4 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 527 litra (18,6 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1578 litra (55,7 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttöpainotteinen, rajoitetuilla painikkeilla |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | No |
| Infotainment-näyttö | No |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | HERE |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Ei saatavilla |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Ei saatavilla |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Valinnainen ominaisuus |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | — |
| fi Sensors.Processors | — |
| Akun bruttokapasiteetti | 77,4 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 74 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 697 V |
| Akun paino | 479 kg (1056,0 lbs) |
| Akkupaketin kokoonpano | 192s2p |
| Akkutyyppi | Kenno akkumoduuliin |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 233 kW |
| Latausaika 0–100 % | 38 m 42 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 114,7 kW |
| Latausaika 10–100 % | 36 m 21 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 109,9 kW |
| Latausaika 10–80 % | 16 m 34 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 187,6 kW |
| Latausaika 10–90 % | 21 m 20 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 166,5 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Minimalistinen |
| Sisätilan laatu | Korkealaatuinen |
| Keskikonsolin muotoilu | — |
| Sisätilan muotoilu |
Standard
Sisätilan värit:
Musta
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 4 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus kuljettajalle, ei saatavilla matkustajalle |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Ei saatavilla |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Vakio-ominaisuus kuljettajalle, ei saatavilla matkustajalle |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Valinnainen sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Valinnainen ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Ei saatavilla |
| Maalivärit | 6 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
235/55R19 / 235/55R19 255/45R20 / 255/45R20 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Ei saatavilla |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | MyHyundai |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | No |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |