| Model | |
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€40,522 (Yhdistynyt kuningaskunta) |
| Kori | Crossover |
| Maailmanensi-ilta | keskiviikko 12. maaliskuuta 2025 |
| Toimitusten aloitus | syyskuu 2026 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 426 km (265 maili) |
| WLTP-kulutus | 14,04 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 14 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 427 km (265 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 272 km (169 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 260 km (162 maili) |
| Huippunopeus | 150 km/h (93 mp/h) |
| Huipputeho | 128 kW (174,0 hv / 171,7 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 193 nm (142,4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 8,7 s |
| Vetotapa | FWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (2 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Etulevyn halkaisija | |
| Takalevyn halkaisija | |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Roll-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | High / Standard / Low |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Standard) |
| Etujousitus | MacPherson-joustintuki |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Ei saatavilla |
| Mukautuva takainen vaimennus | Ei saatavilla |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 180 mm (7,09") |
| Pituus | 4285 mm (168,7") |
| Korkeus | 1635 mm (64,4") |
| Leveys ilman peilejä | 1800 mm (70,9") |
| Leveys peileineen | 2065 mm (81,3") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | Unknown / Unknown |
| Akseliväli | 2700 mm (106,3") |
| Kääntösäde | 10,4 metri (409,4") |
| Omamassa | 1760 kg (3880,1 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2250 kg (4960,4 lbs) |
| Katon kuormaraja | 50 kg (110,2 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 238 litra (8,4 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 561 litra (19,8 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö ohjaussangoilla ja painikkeilla |
| Head-up-näyttö | Ei saatavilla |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 10,25" |
| Infotainment-näyttö | Yes 10,1" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Unknown |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Unknown |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Valinnainen ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Unknown |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Ei saatavilla |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Ei saatavilla |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Ei saatavilla |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | Ei saatavilla |
| ADAS-prosessorit | — |
| Akun bruttokapasiteetti | 61,1 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 59,8 kWh |
| Katodimateriaalit | LFP |
| Nimellisjännite | 381 V |
| Akun paino | — |
| Akkupaketin kokoonpano | 120s1p |
| Akkutyyppi | Kenno akkupakettiin |
| Akun kemia | LFP |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 70 kW |
| Latausaika 0–100 % | 2 h 4 m 16 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 28,9 kW |
| Latausaika 10–100 % | 1 h 54 m 44 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 28,1 kW |
| Latausaika 10–80 % | 46 m 55 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 53,5 kW |
| Latausaika 10–90 % | 56 m 42 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 50,6 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Ei saatavilla |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Toiminnallinen |
| Sisätilan laatu | Normaali |
| Keskikonsolin muotoilu | Kaksitasoinen keskikonsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Black
Sisätilan värit:
Musta
Istuimien värit: 2
Kattovuoren värit: 1
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | N/A |
| Istuimen syvyyden säätö | Tuntematon |
| Istuinkorkeuden säätö | Tuntematon |
| Selkänojan kulman säätö | Tuntematon |
| Istuintyynyn kulman säätö | Ei saatavilla |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 11 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
225/55R18 / 225/55R18 225/50R19 / 225/50R19 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | 1 zone:Car |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Ei saatavilla |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Valinnainen ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | MyToyota |
| Vaihda lataustavoitetta | No |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | No |
| Ajoita lataus | No |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |