| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | mandag den 27. april 2020 |
| Leveringsstart | juni 2020 |
| Modelstatus | Udfaset |
| WLTP-rækkevidde | 505 km (314 miles) |
| WLTP-forbrug | 16,38 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 19,2 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 345 km (214 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 28 kWh/100km(2,2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 295 km (183 miles) |
| Topfart | 205 kph (127 mph) |
| Spidseffekt | 405 kW (550,6 hp / 543,1 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 717 nm (529,1 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,9 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | D / B |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 () |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 113 mm (4,45") |
| Længde | 4888 mm (192,4") |
| Højde | 1450 mm (57,1") |
| Bredde uden spejle | 1896 mm (74,6") |
| Bredde inkl. spejle | 2073 mm (81,6") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,236 / 2,31 m² (24,9 sq ft) |
| Akselafstand | 2998 mm (118,0") |
| Vendediameter | 11,7 meter (460,6") |
| Egenvægt | 2055 kg (4530,5 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2570 kg (5665,9 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 515 kg (1135,4 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 440 liter (15,5 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | |
| HMI-type | Skærmfokus med begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Unknown |
| Digitalt førerdisplay | Yes 10,25" |
| Infotainment-skærm | Yes 14,96" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Gaode Maps |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 86,2 kWh |
| Netto batterikapacitet | 82,7 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | — |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 175 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 14 m 46 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 66,4 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 11 m 27 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 62,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 32 m 23 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 107,3 kW |
| Ladetid 10–90% | 47 m 33 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 83,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
Beige
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 14 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standard elektrisk funktion |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
245/45R19 / 245/45R19 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | XPENG |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |