| Model | |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Crossover |
| Verdenspremiere | torsdag den 23. maj 2024 |
| Leveringsstart | november 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 540 km (336 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,44 kWh/100km(4,3 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 14,9-16,2 kWh/100km (4,2-3,8 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 488 km (303 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 390 km (242 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 339 km (211 miles) |
| Topfart | 170 kph (106 mph) |
| Spidseffekt | 215 kW (292,3 hp / 288,3 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 400 nm (295,2 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,7 s |
| Drivtype | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Bageste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | 0 / 1 / 2 / 3 |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 140 mm (5,51") |
| Længde | 4300 mm (169,3") |
| Højde | 1560 mm (61,4") |
| Bredde uden spejle | 1850 mm (72,8") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,263 / Unknown |
| Akselafstand | 2680 mm (105,5") |
| Vendediameter | 10,4 meter (409,4") |
| Egenvægt | 1810 kg (3990,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2355 kg (5191,9 lbs) |
| Maksimal taglast | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 545 kg (1201,5 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1000 kg (2204,6 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 460 liter (16,2 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1251 liter (44,2 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Unknown |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 30" |
| Infotainment-skærm | Yes 30" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 81,4 kWh |
| Netto batterikapacitet | 78 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 343 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Pouch |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 128 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 43 m 0 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 45,4 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 38 m 27 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 42,8 kW |
| Ladetid 10–80% | 32 m 45 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 100,0 kW |
| Ladetid 10–90% | 48 m 18 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 77,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | Flydende konsol |
| Interiørdesign |
Air/earth Medium Gray
Interiørfarver:
Grå
Mørkegrå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Earth Light Gray
Interiørfarver:
Lysegrå
Mørkegrå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Air / Earth Navy interior
Interiørfarver:
Lysegrå
Blå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
GT-Line
Interiørfarver:
Sort
Hvid
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standardfunktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Valgfri elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 8 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
245/40R20 / 245/40R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Kia Connect |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | No |