| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr822,917 (USA) |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | onsdag den 4. september 2019 |
| Leveringsstart | september 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 431-354 km (268-220 miles) / 464-389 km (288-242 miles) |
| WLTP-forbrug | 22,51-27,40 kWh/100km (2,8-2,3 mi/kWh )17,74-21,16 kWh/100km (3,5-2,9 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 19,8-24,0 kWh/100km (3,1-2,6 mi/kWh )21,9-26,0 kWh/100km (2,8-2,4 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh )22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 441 km (274 miles) / 374 km (232 miles) |
| Topfart | 230 kph (143 mph) / 250 kph (155 mph) |
| Spidseffekt | 320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) (390 kW (530,3 hp / 523,0 bhp) med boost) / 320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) (420 kW (571,0 hp / 563,2 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | nm ( ft-lb) (640 nm (472,3 ft-lb) med boost) / nm ( ft-lb) (650 nm (479,7 ft-lb) med boost) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | s (4 s med boost) / s (4 s med boost) |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) / Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) / Fast bremsekaliber-skive (10 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) / Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) / Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Forreste skivediameter | 360 mm (14,17") / 410 mm (16,14") / 420 mm (16,54") |
| Bageste skivediameter | 358 mm (14,09") / 365 mm (14,37") / 410 mm (16,14") |
| Type forreste skive | Støbejern / Karbidbelagt / Keramisk |
| Type bagbremsskiver | Støbejern / Karbidbelagt / Keramisk |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Kun ét niveau |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 2 (Adaptive Air Suspension / Porsche Active Ride) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone / Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink / Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder / Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder / Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 103 - 126 mm (4,06" - 4,96") / 103 - 128 mm (4,06" - 5,04") |
| Længde | 4963 mm (195,4") |
| Højde | 1395 mm (54,9") |
| Bredde uden spejle | 1964 mm (77,3") |
| Bredde inkl. spejle | 2144 mm (84,4") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,24 / 2,35 m² (25,3 sq ft) |
| Akselafstand | 2900 mm (114,2") |
| Vendediameter | 11,7 meter (460,6") |
| Egenvægt | 2075 kg (4574,6 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2795 kg (6161,9 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 720 kg (1587,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 407 liter (14,4 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 16,8" |
| Infotainment-skærm | Yes (2 Muligheder) 10,9" 8,4" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Unknown |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Valgfri funktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Valgfri funktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Valgfri funktion |
| Kollisionsadvarsel | Valgfri funktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Valgfri funktion |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 105 kWh / 89 kWh |
| Netto batterikapacitet | 97 kWh / 82,3 kWh |
| Katodematerialer | NMC / NMC |
| Nominel spænding | 729 V / 618 V |
| Batterivægt | 628 kg (1384,5 lbs) / 547 kg (1205,9 lbs) |
| Pakkeopsætning | 198s2p / 168s2p |
| Batteritype | Celle til modul / Celle til modul |
| Batterikemi | NMC / NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 320 kW 270 kW |
| Ladetid 0–100% | 47 m 4 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 123,6 kW / 97,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 44 m 49 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 116,9 kW / 93,2 kW |
| Ladetid 10–80% | 15 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 259,5 kW / 191,4 kW |
| Ladetid 10–90% | 22 m 53 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 203,4 kW / 136,6 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Luksus |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Race-Text interior with details in leather
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Race Tex with Pepita fabric
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Race Tex with Pepita fabric
Interiørfarver:
Sort
Grå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Race Tex with Pepita fabric
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Leather in black
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Leather in slate gray
Interiørfarver:
Sort
Grå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Leather in bramble
Interiørfarver:
Sort
Grå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Leather in black/chalk beige
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Leather in black/crayon
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Leather in black/chalk beige
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Leather in Black / Bordeaux Red
Interiørfarver:
Sort
Rød
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Leather in Bramble/Crayon
Interiørfarver:
Grå
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Club interior in black
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Club interior in truffle brown
Interiørfarver:
Brun
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Club interior in Basalt Black/Atacama Beige
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5, 4) |
| Muligheder for forsæder | 3 (Comfort, Comfortseats with memory, Sportsseats Plus) |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8, 10, 14 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig / Valgfri funktion / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Valgfri funktion / Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Valgfri funktion / Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Lakfarver | 17 |
| Fælgalternativer | 8 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
225/55R19 / 275/45R19 245/45R20 / 285/40R20 265/35R21 / 305/30R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Valgfri funktion |
| Parkeringsovervågning | Valgfri funktion |
| Appnavn | My Porsche |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |